banner39

Darbe karşıtlarını öldüren 4 Mısır polisi yeniden yargılanacak

Mısır'da mahkeme, 37 darbe karşıtını öldürmek suçundan yargılanan 4 polisin yeniden yargılanmasına hükmetti

Ortadoğu 22.01.2015, 10:00 22.01.2015, 11:31
Darbe karşıtlarını öldüren 4 Mısır polisi yeniden yargılanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da mahkeme, 37 darbe karşıtını öldürmek suçundan yargılanan 4 polisi yeniden yargılanma kararı aldı. 

Mısır'da hapishaneye sevk edilirken nakil aracında bulunan 37 darbe karşıtının hayatını kaybetmesiyle ilgili açılan davada, beraatına hükmedilen sanıkların yeniden yargılanmasına karar verildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mısır Temyiz Mahkemesi, Hanke Ceza Mahkemesi'nin Ebu Za'bel davasında 4 polis memuruna verdiği beraat kararını bozduğu belirtildi. Kaynak, mahkemenin söz konusu polis memurlarının yeniden yargılanmasına karar verdiği kaydedildi.

Mısır'da 3 Temmuz 2013 askeri darbesinin ardından Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki göstericilerin kanlı baskınla boşaltılmasından sonra 18 Ağustos'ta gözaltına alınan 37 sanık, hapishane nakil aracıyla Ebu Za'bel Cezaevine taşınırken, güvenlik güçlerinin araç içerisine attığı göz yaşartıcı gazla boğularak ölmüştü.

Olayla ilgili açılan davada, "ihmal ve gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle 37 kişinin ölümüne neden olmak" suçlamasıyla yargılanan 4 polisten, birine 10 yıl, 3'üne ise 1'er yıl hapis cezası verilmiş, 7 Haziran 2014'te de sanıklar hakkında daha önce verilen hükmün iptaline ve dosyanın yeniden gözden geçirilmek üzere Başsavcılığa gönderilmesine karar verilmişti.

banner53
Yorumlar (1)
HACI 6 yıl önce
Ne sisiymissin.Ne yani 4 polisi yargilayip hapse mahkum edeceksin sonrada "bak bunlarida cezalandirdim"diyeceksin.Bizde he he diyecegiz.Cok akilli adamsin!.Bunlar bu pislikleri senin emrinle yapmadi,okadar mazlum senin emrinle sehit olmadi degilmi?Keser doner sap doner,gun gelir hesap doner.
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?