banner39

Darbeciler İhvan'la görüşmeleri başarısız ilan etti

Mısır darbe yönetimi İhvan ile yapılan görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı ve Adeviye'deki gösterilerin barışçıl olmadığını iddia etti

Ortadoğu 07.08.2013, 12:57 07.08.2013, 15:28
Darbeciler İhvan'la görüşmeleri başarısız ilan etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da darbenin ardından iş başına getirilen geçici yönetim, Müslüman Kardeşler'le devam eden anlaşmazlığın çözümü için yabancı ülkelerin başlattığı çabaların başarısız olduğunu açıkladı. Darbe yönetimi, başarısızlığın sorumlusunun Müslüman Kardeşler olduğunu iddia etti.

Mısır Cumhurbaşkanlığı, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) Rabiatul Adeviyye ve  Nahda meydanlarında düzenlediği darbe  karşıtı oturma eylemlerini ''barışçıl olmayan gösteriler'' olarak tanımladı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ordunun yönetime el koymasının ardından ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed "Mursi'ye destek gösterileri düzenleyen İhvan'ın şiddet eylemlerinden uzak durması" için diplomatik süreç yürütüldüğü, ancak bir sonuç alınamadığı belirtildi.

Açıklamada, süreçte başarısız olunmasından İhvan'ın sorumlu olduğu ileri sürülürek, şöyle denildi:

"Mursi destekçilerinin Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında düzenlediği barışçıl olmayan gösteriler konusunda gerçeğin ortaya çıkarılması için yürütülen diplomatik çabalara fırsat tanındı. Mısırhükümeti, ABD, AB, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar'dan gelen temsilcilere, gösterilerin mahiyetinin anlaşılması ve İhvan'a ulusal sorumluluğunun hatırlatılması için gereken diplomatik zemini hazırladı.''

''Günlerdir süren diplomatik sürecin bugün itibariyle sona erdiği" belirtilen açıklamada, "İhvan ve destekçilerinin, şiddet eylemlerinden vazgeçmesi, akan kanın durdurulması ve sosyal hayatın sekteye uğratılmasının önüne geçilmesi için devlet olarak gereken zemin oluşturuldu ancak umulan başarı elde edilemedi" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, yol haritası ve demokratik geçiş sürecini destekleyen taraflara krizin çözümünde gösterdikleri çabalardan ötürü teşekkür edildi.

Müslüman Kardeşler'in destek verdiği Hürriyet ve Adalet Partisi, 3 Temmuz'daki askeri darbeyle iktidardan düşürülmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?