banner15

Darbenin mimarı Sisi adaylık için başvurdu

Mısır darbesini gerçekleştiren Sisi'nin danışmanı, adaylık için topladığı 300 bin imzayı dört otomobille ülkenin seçim kuruluna getirerek başvuruda bulundu

Darbenin mimarı Sisi adaylık için başvurdu

İslam Osmanoğlu / Dünya Bülteni - Kahire

Mısır Cumhurbaşkanlığı seçiminin muhtemel adaylarından Abdulfettah el Sisi’nin danışmanı Muhammed Beha Ebu Şakra, bugün Sisi için toplanan imzaları Yüksek Seçim Kurulu’na sundu.

Sisi’nin danışmanının 300 bin civarında noter tasdikli imzayı, Kurul’a sunduğu kaydedildi. Evrakın 4 otomobille Yüksek Seçim Kurulu'na getirildiği kaydedildi. Mısır anayasasına göre aday adaylarının en az 15 vilayetten 25 bin noter tastikli imza toplaması gerekiyor. Adayların kimlik belgeleri, eğitim seviyelerini belirten diploma gibi evrakın da Yüksek Seçim Kurulu’na verilmesi şart. Adayın ayrıca kendisinin ve anne-babasının başka bir ülke vatandaşı olmadığını beyan etmesi de adaylık için gereken bir diğer şart...  

Muhammed Beha Ebu Şakra, sabıka kaydı, mal beyanı, doktor raporu gibi evrakı da sunduğu belirtildi. Ayrıca ikametgah adresi ve 20 bin Mısır Cuneyhi’nin (2 bin 700 ABD Doları) de kurula sunulması gerekiyor.

Sisi en fazla halk desteği olan aday olarak biliniyor. Bir araştırma şirketinin yaptığı kamuoyu yoklamasına göre Sisi'nin Mursi devrildiğinde yüzde 60 olan halk desteği yüzde 40’lara kadar geriledi.

Sisi’nin karşısındaki en güçlü aday Hamdin Sabbahi. Sabbahi’ye Mısır'ın resmi ve özel medya organlarında propaganda yapması ve projelerini anlatması için gereken imkan tanınmıyor.

Sisi’nin etrafında Mübarek dönemi işadamlarının toplandığı ve kendi menfaatlerinin garanti altına almak için Sisi’yi destekledikleri belirtiliyor. Ülkenin önemli spor yatırımcısı Murtaza Mansur’un da aday olacağı konuşuluyor. Ancak otoriteler Mansur’a şans vermiyor.

Mısır’da şu anda halk desteği en güçlü olan aday Sisi. Abdulmunim Ebulfutuh, Eymen Nur gibi eski adaylar seçimleri boykot edeceklerini açıklamıştı.

Seçimler Mübarek dönemi seçimlerine benzetiliyor. Sisi’nin yüzde 90 civarında oy aldığının ilan edileceği öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2014, 15:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35