banner39

Darbeye direnen Mısırlı öğrencilere hapis

İskenderiye'de darbe karşıtı gösterilere katılan 37 öğrenci için hapis cezası verildi, Kahire'de ise 42 öğrenci mahkemeye sevk edildi

Ortadoğu 18.02.2014, 17:23 18.02.2014, 17:23
Darbeye direnen Mısırlı öğrencilere hapis

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da darbe karşıtı gösterilere katılan 37 öğrencinin hapis ve para cezasına çarptırıldığı, 42 öğrencinin ise mahkemeye sevk edildiği bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, yeni öğretim yılının başladığı dönemde İskenderiye Üniversitesi ve çevresinde düzenlenen darbe karşıtı gösteriler sırasında gözaltına alınan 27 öğrencinin 1'er yıl hapis ve bin 430 dolar para cezasına, kaçak durumundaki 10 öğrenci için ise 3'er yıl hapis ve 7 bin 140'ar dolar para cezasına hükmedildi.

Kahire'de ise Başsavcılık, 25 Ocak 2014'te devrimin 3'üncü yıldönümü kutlamaları sırasında Nasr City'de meydana gelen olaylarda gözaltına alınan 42 öğrencinin Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmesine karar verdi. Söz konusu öğrencilere "isyana kalkışma, İçişleri Bakanlığı'ndan izin almadan gösteri ve yürüyüş düzenleme, ateşli silah ve molotof kokteyli bulundurma, kamu güvenliğini hedef alan silahlı terör örgütüne katılma" gibi suçlamalar yöneltildi.

Öte yandan aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı olan Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci'nin oğlu Enes el-Biltaci'nin de bulunduğu 15 İhvan üyesi hakkında verilen hapis cezası 15 gün daha uzatıldı.

 Mısır'da 25 Kasım'da yürürlüğe giren gösteri kanununa göre, "gösteri yapabilmek için İçişleri Bakanlığı'ndan izin alınması" gerekiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?