banner39

Davutoğlu müzakere talebine destek verdi

Batılı ülkelerin İran ile yeniden müzakere talebi Türkiye tarafından olumlu bulundu

Ortadoğu 23.09.2010, 12:58 23.09.2010, 13:04
Davutoğlu müzakere talebine destek verdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

BM Güvenlik Konseyi'nin P5+1 grubu olarak bilinen 5 daimi üye İngiltere, Çin, Rusya, Fransa ve ABD ile Almanya, İran'ın tartışmalı nükleer programını kapsamlı bir şekilde yeniden görüşmeye hala hazır oldukları ve uyuşmazlığın masada çözülmesinden yana oldukları açıklamasına Türkiye'den destek geldi.

New York'ta temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, açıklamayı oldukça olumlu bulduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın açıklama sonrası denk gelen görüşmenin oldukça verimli geçtiğini belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

"15 Temmuz'da biz Türkiye, Brezilya ve İran dışişleri Bakanları olarak İstanbul'da bir toplantı daha gerçekleştirmiştik ve o toplantıda Viyana Grubu'nun bir an önce İran ile müzakere ederek Tahran Anlaşması'nın hayata geçirilmesi yönünde adım atması talebinde bulunmuştuk. Bunun karşılığında da yüzde 20 zenginleştirme faaliyetini durduracağı sözü vermişti İran. Ondan sonra temaslarımızı her iki tarafla da yürüttük. Ben geçtiğimiz hafta Brüksel'de Sayın Ashton ile AB çalışmaları dışında bu konuları da ele almıştım. Burada da kendisiyle görüştük, Sayın Ahmedinejad ve Sayın Muttaki ile bir görüşme gerçekleştirdik. Tekrar İran tarafı ile görüşeceğim. P5+1'in son derece olumlu bir açıklaması geldi."

Bu açıklamadan daha önce bu konularda temaslarda bulunduklarını hatırlatan Davutoğlu, "Bu olumlu açıklama yeni bir ufuk açıyor. İran tarafı ile bunu paylaştık. P5+1'in oluşturduğu iyimser ortamda bunun değerlendirilebileceğini söyledik. Onlar da (İran) bunu olumlu bir adım olarak değerlendiriyorlar. Tekrar görüşüp Ekim ayı içinde atılabilecek adımları gözden geçireceğiz." diye konuştu.

KAPILAR HALA AÇIK

New York'ta, P5+1 bakanlar toplantısından sonra açıklama yapan AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, bu amaçla 5 daimi üye ve Almanya'nın 1 Ekim 2009'daki anlaşma çerçevesinde görüşmeleri sürdürme kararlılığında olduklarını söylemişti.

Üst düzey bir Amerikalı yetkili, bu çerçevede Ashton'ın İran ile müzakereleri başlatmasına P5+1'in güçlü destek verdiğini, gruptan bazı üyelerin İran tarafı ile temasları olduğu ve olumlu bir takım sinyaller alındığını ifade etti.

5+1 ülkeleri tarafından ortaya konan yeni taslakta, BM Güvenlik Konseyi Daimi üyeleri ve Almanya'nın 1 Ekim 2009'da İran'a önerilen nükleer yakıt takasını görüşmeye hazır olduğu belirtiliyor. Öneride İran'dan düşük ölçekli uranyumunu zenginleştirmek üzere Fransa ve Rusya'ya göndermesi talep ediliyordu. Zenginleştirilmiş uranyum nükleer yakıt çubuklarına dönüştürülecek ve Tahran'daki tıbbi araştırma reaktöründe kullanılmak üzere İran'a geri gönderilecekti.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?