banner39

Davutoğlu, Suriye'ye insanı koridor istedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Alanda mücadele veren çok grup var. Suriye Ulusal Koalisyonu'yla irtibat içinde olan gruplara desteğimiz sürecek." dedi.

Ortadoğu 12.12.2012, 20:37 13.12.2012, 07:46
Davutoğlu, Suriye'ye insanı koridor istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye içlerinde kış şartlarında yardıma muhtaç 2 milyon kişiye ulaşılması gerektiğini söyledi.

Marakeş'te Türk gazetecilere konuşan Ahmet Davutoğlu, "Televizyonda, bir somun ekmek alabilmek için ne kadar büyük mücadele verdiğini görüyorsunuz." dedi.

Türkiye'nin sınıra yakın bölgelerdeki halka yardım ulaştırdığını fakat iç bölgelere ulaşılması gerektiğini belirten Davutoğlu, bunun için insani koridora ihtiyaç duyulduğunu ifade ettti. Bakan Davutoğlu, bu insanlara insani yardım ulaştırılmasının BM Güvenlik Konseyi'nin sorumluluk alanına girdiğini vurguladı.

SURİYE MİLLİ KONSEYİ'NE TAM DESTEK

Fas'ın Marakeş şehrinde düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısında alınan kararlar hakkında bilgi veren Davutoğlu, "Toplantıya 114 ülke katıldı. Bu, Suriye halkına desteğin ne kadar arttığını ve Suriye rejiminin ne kadar izole olduğunu gösteriyor." dedi.

Suriye Milli Koalisyonu'nun, Suriye halknını temsilcisi olarak kabul gördüğünü hatırlatan Davutoğlu, bundan sonra uluslararası toplumun 'rejimin alternatifi yok' mazeretinin arkasına saklamayacağını dile getirdi. Davutoğlu, koalisyonun bütün Suriye halkını temsil ettiğinin burada tescillendiğini vurguladı. Davutoğlu, toplantıda Suriye rejiminin meşruiyetinin kaybettiğinde mutabık kalındığını dile getirdi.

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi'nin çabalarına destek verildiğini belirten Davutoğlu, fakat bunun bir an önce netici alıcı bir nitelikte olması gerektiğinin belirtildiğini aktardı.

ABD'nin Suriye'deki bazı muhalif grupları terör örgütü listesine aldığının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, "Alanda mücadele veren çok grup var. Suriye Ulusal Koalisyonu'yla irtibat içinde olan gruplara desteğimiz sürecek." dedi.

Rusya'yla son dönemde Suriye konusunda daha yoğun bir temas trafiği içinde olduklarını da dile getiren Davutoğlu, "Görünen köy kılavuz istemez diye bir tabir var. Suriye rejiminin yaptığı katliamlar ve geldiği son konusunda şimdi herkesin gerçekçi bir değerlendirme yapma imkanı var." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?