De Mistura'dan Cenevre açıklaması

BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, "Görüşmeleri başlatmak istiyoruz ama görüşmelerin etkili olması için iki eş başkanın yardımına ihtiyacımız var. Bu turun Cenevre 2 gibi olmasını istemeyiz." dedi

De Mistura'dan Cenevre açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, BM insani erişim çalışma grubu toplantısının ardından Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun Cenevre'deki toplantılarına başkanlık eden Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Siyasi geçiş süreci için yol haritası olacak Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin üçüncü turuna iyi hazırlanılması ve üçüncü turun "inandırıcı" olması gerektiğini vurgulayan de Mistura, Rusya ve ABD arasındaki diplomatik görüşmelerin sürdüğünü anımsattı.

De Mistura, Moskova'daki ABD-Rusya görüşmesinin rasgele hava saldırılarının sonlanması ve siyasi geçiş süreci için bir formül bulunması açısından son derece önemli olduğunu dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, kendisine yönelik "görevini ihmal etttiği" yönündeki açıklamasının sorulması üzerine de Mistura, sunları kaydetti:

"Sergey Lavrov'un mesajını ciddiye alıyorum ve sabırsızlığını anlıyorum. Suriye görüşmelerine ivme kazandırılması mesajı veriyor. Kesinlikle tembellik yapmıyoruz, teknik görüşmeler sürüyor. Biz hazırız, görüşmeleri başlatmak istiyoruz ama görüşmelerin etkili olması için iki eş başkanın yardımına ihtiyacımız var. Bu turun Cenevre 2 gibi olmasını istemeyiz. Moskova'da neler olacak görelim, umarım genel bir uzlaşı ve ilerleme kaydedilir."

"HALEP KUŞATMANIN EŞİĞİNDE"

Egeland da şimdiye kadar kuşatma altında yaşayan Suriyelilerin yüzde 62'sine insani yardım ulaştırıldığını ifade etti.

Bugün 75 bin kişinin yaşadığı Humus'un el-Waer bölgesine 19 yardım konvoyunun ulaşmaya çalıştığını belirten Egeland, yetersiz beslenme ve açlığın tekrar baş gösterdiği Madaya'ya ise insani yardım gönderilmezse yine bir insanlık dramı yaşanacağı uyarısında bulundu.

Egeland, 200 binden fazla kişinin yaşadığı Halep'in doğusuna giriş-çıkışı sağlayan Castello yolunun kapandığına dikkati çekerek, "Halep'in doğusu kuşatma altındaki en büyük bölge olmanın eşiğinde." dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2016, 16:36
banner53
YORUM EKLE

banner39