banner39

DEAŞ lideri Bağdadi elinde 'Türkiye Vilayeti' dosyası ile ortaya çıktı

DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi'nin yeni görüntüleri yayınlandı. Beş yıl sonra yayınlanan ilk görüntülerde Bağdadi, öldürülen üyelerinin intikamının alınacağını söylüyor. Örgütün lideri Ebubekir el Bağdadi'nin videosunda elinde "Türkiye Vilayeti" yazan bir dosya olması 'mesaj mı veriliyor?' sorusunu beraberinde getirdi.

Ortadoğu 30.04.2019, 10:57 30.04.2019, 16:24
DEAŞ lideri Bağdadi elinde 'Türkiye Vilayeti' dosyası ile ortaya çıktı

DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi, örgütün propaganda aracı olarak kullandığı El Furkan medya ağının yayınlandığı görüntülerle yaklaşık beş yıl sonra ilk kez kamuoyunun önüne çıktı.

Yaklaşık 18 dakikalık videoda, görüntülerin bu ay içinde çekildiği belirtiliyor.

Suriye'nin doğusundaki Bağuz bölgesinde savaşı kaybettiklerini itiraf eden Bağdadi örgüt üyelerinin intikamının alınacağını söyledi.

Görüntülerde en çok dikkati çeken ayrıntı ise Bağdadi'nin elinde bulunan bir dosyada yazan "Türkiye Vilayeti" yazısı oldu. Peki, Bağdadi bu dosya ile kime ne mesaj vermek istedi, yayımlanan görüntülerin Türkiye'ye etkisi nasıl olacak, görüntülerdeki ayrıntılar ne gibi mesajlar taşıyor?

Yeni Şafak, bu soruların yanıtını Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ile konuştu.

Servis edilen videoda çeşitli dosyalar görüldüğüne de değinen Ağar, "Irak-Şam, Horasan, Yemen, Batı Afrika, Tunus, Libya, Sina, Somali, Kafkasya ve Orta Afrika gibi IŞİD’in kendini gösterdiği sözde eski vilayetlerin isimleri bu dosyalarda yazıyor. Dikkat çeken dosya ise 'Vilayet-i Türkiye' yazanı" şeklinde konuştu.

"Bu ifade ilk defa gözüktü" diyen Ağar, şöyle devam etti:

"Üzerinde 'Vilayet-i Türkiye' yazan bu dosyanın özellikle Bağdadi’ye sunulurken gösterilmesi, videonun ana fikri hakkında ipuçları veriyor.

DEAŞ, daha önceki sözde haritalarında PKK ile benzer şekilde Türkiye'yi 3'e bölmüştü. Güneydoğu’ya sözde Kürdistan, kuzey bölgeleri sözde Kafkasya vilayetine dahil etmiş, geri kalanına da Anadolu demişti. Şimdi de Vilayet-i Türkiye diyor. 

Bağdadi'nin videosunda asıl ana mesajın Türkiye'ye olduğuna dikkati çeken Ağar, "Bu video, DEAŞ'ı kontrol eden mekanizmaların Türkiye'yi açıktan tehdidi" dedi.

Ağar'a göre böyle bir dönemde bu adımın atılması "İstediğimizi yapmazsanız yeniden DEAŞ ya da farklı bir terör örgütü üzerinden sizi istikrarsızlığa iteriz. Huzursuzluk verecek eylemlerle karşı karşıya bırakırız" demenin farklı bir yolu.

Terör ve Güvenlik Uzmanı Ağar, "Bu resmen bir şantaj videosu" dedikten sonra sözlerini "Bu video da Türkiye, Türkiye’nin iradesi, istikrarı, güvenliği, hassasiyetleri, kararlılıkları ve yapacakları DEAŞ üzerinden tehdit ediliyor" cümleleriyle tamamladı.

Bağdadi ayrıca Sri Lanka'da 250'den fazla insanın ölümüne yol açan son bombalamalara da değindi ve bu saldırıların Bağdat'ın düşüşü için misilleme olarak yapıldığını iddia etti.

“Bu, haçlıları bekleyen intikamın bir parçası” dedi.

Bağdadi'nin daha önce 2014 yılında Musul'daki El Nuri Camii'nde kalabalığa hitap ederken çekilen görüntüleri kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Bağdadi'nin öldürüldüğüne ya da yaralandığına dair birçok kez iddialar ortaya atılmıştı. Bağdadi'ye ait olduğu öne sürülen son ses kaydı ise geçen ağustos ayında yayınlanmıştı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?