banner15

DEAŞ taktik değiştiriyor

DEAŞ'ın Irak'ta taktik değiştirerek, içeriden vurma yöntemini kullandığını söyleniyor

DEAŞ taktik değiştiriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi, DEAŞ'ın Irak'ta taktik değiştirerek, içeriden vurma yöntemini kullandığını söyledi.

Salihi, "Kerkük'te bugün meydana gelen intihar eylemleri ve çatışmalar DEAŞ'ın Musul cephesinde kaybetmeye doğru gitmesinden dolayı taktik değiştirip, içten vurma savaşı başlattığını gösteriyor." dedi.

Kerkük'ün güvenliğini sağlayan güçlerin tek bir etnik ya da mezhep grubu tarafından oluşmasının yanlış olduğunu yıllar önce söylemelerine rağmen bunun devam ettiğini belirten Türkmen Cephesi Başkanı Salihi, ''Kerkük tüm Kerküklüler tarafından korunmalıydı. DEAŞ cephelerde kaybedeceğini anlayınca bu kez kentteki güvenlik zafiyetini değerlendirerek içten vurma yöntemine başladı. Bu yöntemi hiç kimse küçümsemesin, uzun zamandan beri uyuyan hücrelerini Kerkük'te besleyen örgüt bu hassas zaman diliminde devreye soktu.'' diye konuştu.

Militanların Kerkük'e daha önce ve özellikle Havice'den gelen son göç dalgaları ile sızdıklarını belirten Salihi, şöyle devam etti:

''Bir gün boyunca tüm şehri etkileri altına alan bu unsurlar bu kenti iyi bilenlerdir. Sayılarının sanıldığı gibi az olmadığını tahmin ediyorum. Yüzün üzerinde olan bu militanlar bugünkü eylemleri için gereken zemini daha önce temkinli şekilde hazırlamışlar.''

Böyle bir olayın olabileceğiyle ilgili kentteki güvenlik birimlerinin az da olsa istihbarat bilgisi aldığını belirten Salihi, ''Bir hafta önce kentte tüm kesimlerin katılacağı bir güvenlik toplantısı istemiştik ama bizi kimse dinlemedi. Kerkük'te ciddi anlamda bir istihbarat zafiyeti var. Bu yüzden Kerkük'ün geleceğinden endişeliyiz. Bu kentte herkes güvenliği ben sağlarım diyor ama durum ortada.'' dedi.

-"Komşularımız ve uzaktaki dostlarımızın desteğine ihtiyacımız var"

Salihi,'' Türkiye başta olmak üzere tüm komşularımız ve uzaktaki dostlarımızın desteğine ihtiyacımız var. Türkiye'nin Irak'ın güvenliğini sağlamak konusunda desteğini reddeden taraflar şimdi bir kez daha kendi güçlerini sınasınlar. DEAŞ bir tek bizim değil artık tüm dünya için düşman ve tehdittir.'' ifadelerini kullandı.

TÜRKMENLER TEHLİKEDE

Yaşananlardan Türkmenlerin en çok zarar görenler olduğunu söyleyen Salihi, sözlerini şöyle tamamladı:

''Olayların olduğu bölgeler dikkate alınırsa Türkmenlerin en çok yaşadığı bölgelerde güvenlik ihlali yaşandığı görülüyor. Türkmenlere ait semt ve iş yerleri zarar gördü. Türkmenleri de biz koruyoruz diyenlerin bugün bize ne cevap vereceklerini merak ediyorum.''

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi'nin polis yeğeni Ercan Salihi bu sabah Kerkük'te DEAŞ'ın silahlı saldırısında hayatını kaybetmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2016, 19:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48