banner39

DEAŞ'tan alınan Dabık havadan görüntülendi | FOTO

Suriye'de ÖSO'nun Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DEAŞ'tan aldığı Dabık, havadan böyle görüntülendi

Ortadoğu 20.10.2016, 15:26 20.10.2016, 15:42
DEAŞ'tan alınan Dabık havadan görüntülendi | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DEAŞ'tan aldığı Dabık, mayın ve el yapımı patlayıcılardan temizlenmeyi bekliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kara ve hava desteğiyle Halep'in kuzeyini DEAŞ'tan arındırmaya devam eden ÖSO, geçen pazar Dabık köyünü ele geçirmişti.

AA'nın havadan görüntülediği Dabık'ta derin bir sessizlik hakim.

HABERİN FOTOLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSO savaşçılarının Dabık'ın girişinden itibaren çok sayıda bomba düzeneğini farketmesi nedeniyle sivillerin bölgeye dönüşüne izin verilmiyor.

'MEZARLIK DAHİ PATLAYICI DOLU'

Dabık'a ilk giren ÖSO saha komutanı Ebu Esed, "Zeytin bahçeleri, evler, yollar, kaldırımlar, hatta mezarlık dahi patlayıcı dolu. Halkın evlerine dönmesi için bunların biran önce imha edilmesi gerekiyor." dedi.

Esed, DEAŞ'le mücadelede omuz omuza verdikleri Türkiye'den patlayıcıların imhası için ÖSO savaşçılarına eğitim vermesini istediklerini söyledi.

Çatışmalarda ve patlamalarda hasar gören evlerin onarımı ve insani durumun düzeltilmesi için yardım kuruluşlarından destek isteyen ÖSO komutanı, şunları söyledi:

"Bağdadi çeteleri Mercidabık köyü üzerinden dünyayı yanıltmak istediler ama başaramadılar. Suriyelileri öldürmek için dışarıdan çok sayıda adam getirdiler. Şimdi Dabık özgürdür. Bağdadi çeteleriyle daha işimiz bitmiş değil."

DEAŞ'ın bir yayın organına adını veren Dabık, örgüt için sembolik öneme sahip. Örgüt, Dabık'ta "Müslüman olmadığına inandığı güçler" le yapacağı savaşla "kıyamet" in başlayacağına inanıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü