banner39

DEAŞ'tan Kerkük'te petrol kuyusuna saldırı

Terör örgütü DEAŞ, saldırılaına devam ediyor. Bu kez Kerkük'teki petrol kuyusuna saldıran terör örgütünün çıkardığı yangının söndürüldüğü ve kuyuya herhangi bir zarar gelmediği belirtildi.

Ortadoğu 17.04.2021, 18:58 17.04.2021, 19:03
DEAŞ'tan Kerkük'te petrol kuyusuna saldırı

Irak'ın Kerkük kentindeki petrol kuyularından birine terör örgütü DEAŞ mensupları tarafından saldırı düzenlendiği bildirildi.

Kerkük Polis Müdürlüğü Sözcüsü Amir Nuri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, onlarca petrol kuyusunun bulunduğu kentin kuzeybatısındaki Bay Hasan bölgesinde 105 numaralı kuyunun hedef alındığını belirtti.

Saldırı sonrasında kuyuda yangın meydana geldiğini kaydeden Nuri, olayın hemen ardından müdahale edilerek yangının söndürüldüğünü aktardı.

Saldırının terör örgütü DEAŞ mensupları tarafından yapıldığı bilgisini veren Nuri, çıkan yangının kısa sürede söndürüldüğü için petrol kuyusunun etkilenmediğini söyledi.

Terör örgütü DEAŞ, Haziran 2014'te Irak'ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamıyla, Diyala ve Kerkük illerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı.

Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017'de DEAŞ'a karşı zafer kazanıldığını açıklamıştı.

Irak'ın DEAŞ'tan temizlenmesinin üzerinden yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen örgüt söz konusu vilayetlerin kırsal bölgelerinde saldırılarını sürdürüyor.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?