banner39

Destekçileri Sisi'yi dört gözle bekliyor

Mısır'da düşük katılımlı seçimlerle Cumhurbaşkanı olan darbeci Sisi'ye ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'dan destek mesajları geldi.

Ortadoğu 04.06.2014, 11:54 04.06.2014, 12:36
Destekçileri Sisi'yi dört gözle bekliyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te darbe yaparak yönetimi ele geçiren Abdulfettah El Sisi 26 Mayıs'ta başlayan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 96,6'lık o oranıyla cumhurbaşkanı seçildi. Düşük katılımlı olarak gerçekleşen seçimlerin ardından Mısır Cumhurbaşkanı olan Sisi'ye Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan'dan destek mesajları geldi. Mısır'daki darbeye darbe diyemeyen ülkeler, Sisi'nin cumhurbaşkanlığını kutlamak için sıraya girdi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Sisi yönetimine insan hakları reformlarının bir an önce hayata geçirilmesi çağrısı yapıldı.

Açıklamaya göre, ABD Başkanı Barack Obama önümüzdeki günlerde Sisi’yi arayarak ülkedeki son gelişmeleri görüşecek.

ABD yönetimi Sisi yönetiminin geçtiğimiz yıl 3 Temmuz’da yaptığı darbeye ‘darbe’ dememiş ve darbe sonrasında yaşanan şiddete büyük bir tepki göstermemişti.

Sisi de seçim kampanyası boyunca ABD ile işbirliği yapmak istediğini defalarca açıklamıştı.

DARBE KARŞITLARI TEPKİLİ

Katılımı artırmak amacıyla da seçimin ikinci günü ülke genelinde resmi tatil ilan edilmişti. Darbe karşıtı Ulusal İttifak bunun yüzde 10'u geçmediğini savunuyor.

Darbe karşıtları daha önce de ülkenin çeşitli kentlerinde düzenledikleri gösterilerde seçimlerin boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu. Darbe yönetiminin 'terör örgütü' ilan ettiği Müslüman Kardeşler Teşkilatı da seçimleri boykot etti.

Cumhurbaşkanlığı yarışını Sisi karşısında açık ara kaybeden Hamdin Sabbahi de açıklanan katılım oranına tepki göstermişti. Sabbahi "Bunu Mısırlıların zekâsına hakaret olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Seçimde ayrıca usulsüzlükler de tespit edildi. Bir seçim merkezinde sandık görevlilerinin oy pusulalarında cumhurbaşkanı adayı Sisi’nin amblemini işaretleyen görüntüleri ortaya çıktı.

SUUDİ ARABİSTAN KRALINDAN SİSİ'YE YARDIM ÇAĞRISI

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Mısır'da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili yaptığı açıklamada, Sisi'nin cumhurbaşkanı olmasını "tarihi bir gün" olarak değerlendirdi. 

Kral Abdullah bundan sonraki süreçte, bölge ülkelerinin Mısır'daki ekonomik krizin sona erdirilmesi için bağış yapmaları gerektiğini söyledi. 

Kral Abdullah; "Sisi'nin yüzde 96,6 ile oyların çoğunu kazanması Mısır için tarihi bir gün ve yeni bir adım. Mısır'a müttefik olan zengin ülkeleri Mısır'a bağış yapmaya çağırıyorum" dedi.

BAE: SİSİ MISIR İÇİN YENİ BİR UMUDU TEMSİL EDİYOR

Birleşik Arap Emirlikleri'nden bir bakan, Mısır'da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinden galip çıkan Sisi'nin Mısır için "yeni umudu" temsil ettiğini ileri sürdü.

BAE bakanı, ülkesinin zenginliğini Mısır'ın en büyük destekçilerinden biri olduğunu söyledi. 

BAE Dışişleri Bakanı Enver Gargaş Gargaş, yaptığı açıklamada; "Hepimizin Mısır halkını ve devletini desteklemesi gerekiyor. Mısır halkı bizim için önemlidir" ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (1)
Hüsamettin ŞENER 8 yıl önce
BU SAPIK SOYKIRIMCI ZALİMLER HALKLARINI CANAVARCA KATLEDİYOR. MAYMUN GİBİ OYNAYARAK. DEMOKRASİ SANDIĞINA İŞİYORLAR. PİSLİKLERİNİDE BAŞARI ZANNEDİYORLAR SOYKIRIMCI ESED İLE BİRLİKTE ENAYİLER...www.depremerkenuyari.com
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?