banner39

Devrim muhafızları: Tesislerimiz denetlenemez

Devrim muhafızları komutan yardımcısı Selami, askeri tesislerinin denetlenmesine asla izin vermeyeceklerini, herhangi bir teftişi kabul etmeyeceklerini söyledi

Ortadoğu 19.04.2015, 15:39 19.04.2015, 17:24
Devrim muhafızları: Tesislerimiz denetlenemez

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Hüseyin Selami, "Bizim varsayımlarımız, Amerika ile  topyekun bir savaş için şekillenmiştir" diyerek askeri tesislerinin denetlenmesine asla izin vermeyeceklerini ifade etti.

İran devlet televizyonuna konuşan Selami, ABD’li yetkililerin "İran’a yönelik askeri seçeneğin hala masada olduğu" yönündeki açıklamalarına ilişkin, "Bu açıklamalar bizim için endişe verici değil. Bizim varsayımlarımız, Amerika ile topyekun bir savaş için şekillenmiştir" diye konuştu.

Selami, ülkesiyle 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerde varılması beklenen anlaşma kapsamında, İran’ın askeri tesislerinin denetlenmesine asla izin vermeyeceklerini, herhangi bir teftişi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Yabancılara sadece askeri tesislerinin denetlemesine izin vermemekle kalmayıp, bunu düşünmelerine bile izin vermeyeceklerini dile getiren Selami, "Hatta rüyalarında bile herhangi bir askeri tesisin teftişine izin vermeyeceğiz. Askeri üslerin mahremiyeti muhafaza edilmelidir. Bir yabancı müfettiş tarafından bir askeri garnizonumuzun denetlemesi, toprak işgali, milli aşağılanma anlamına gelir" şeklinde konuştu.

İran'ın bölgedeki "doktrinler, yapı ve savunma kapasitesinin" yayıldığını, bu konuda endişelenmediklerini savunan Selami, "Biz, Amerika ile ya İran-Irak savaşında ya da bölgesel çatışmalarda dolaylı veya vekaleten savaşa girmiştik. Amerika'nın askeri gücüne dolaylı bir şekilde tanık olduk. Biz duygulu konuşuyoruz ancak duygusal değiliz" ifadelerini kullandı.

İran ile P5+1 ülkeleri arasında İsviçre’nin Lozan kentinde yapılan nükleer müzakerelerde 2 Nisan'da anlaşmaya varılmıştı.

İran ile Rusya, ABD, Fransa, İngiltere ve Çin ile Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri, İran'ın nükleer programı üzerinde aylardır süren müzakereler sonucunda bu ay başında uzlaşıya varmıştı. 30 Haziran'a kadar nihai anlaşmaya varılması planlanan uzlaşıyla İran, yıllardır ABD, AB ve BM tarafından uygulanan yaptırımların kaldırılmasını istiyor.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?