banner39

Devrim Muhafızları'ndan ABD botları için ilk açıklama

İran Devrim Muhafızları İran karasularına giren ABD donanmasına ait iki bottaki 10 askerin gözaltına alınarak Farsi Adası'na nakledildiğini açıkladı

Ortadoğu 13.01.2016, 08:58 13.01.2016, 09:08
Devrim Muhafızları'ndan ABD botları için ilk açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Devrim Muhafızları'nın, 10 ABD'li denizcinin Basra Körfezi'nde alıkonulduğu haberlerini doğruladığı bildirildi.

Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, dün saat 16.30 sıralarında Basra Körfezi'ndeki Farsi Adası'nın yakınlarında İran karasularına giren ABD donanmasına ait iki bottaki 10 askerin gözaltına alınarak Farsi Adası'na nakledildiği belirtildi.

Gözaltına alınan biri kadın 9 askerin durumlarının iyi olduğu ifade edildi. 

Yarı resmi Tasnim Haber Ajansı'na konuşan Devrim Muhafızları Sözcüsü Tuğgeneral Ramazan Şerif ise "askerlerin kasten mi yoksa yanlışlıkla mı" İran karasularını ihlal ettiğinin incelendiğini belirterek, "Askerlerin acilen serbest bırakılacaklarına dair açıklamalar söylentiden ibaret. Ben bunları ne teyit ne de tekzip edebilirim" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı, dün İran'ın, Basra Körfezi'nde görev yapan 10 Amerikalı denizciyi gözaltına aldığını, iki bota da el koyduğunu açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile konuyla ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiği belirtilmişti.

Pentagon'da bir yetkili, olay sonrasında İran makamlarıyla iletişim kurduklarını, askerlerin iyi olduğuna dair bilgi aldıklarını aktarmış, denizcilerin yollarına kısa süre içinde devam etmelerine izin verileceğine dair teminat aldıklarını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?