banner39

Dewan: 'Mısır Türkiye'yi örnek almalı'

Washington'daki Amerikan İlerleme Merkezi Globalleşme ve Uluslararası İşsizlik Bölümü Başkanı Sabina Dewan, Mısır'ın ekonomide de Türkiye'yi örnek alması gerektiğini söyledi

Ortadoğu 18.06.2012, 10:51 18.06.2012, 11:08
Dewan: 'Mısır Türkiye'yi örnek almalı'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Washington'daki Amerikan İlerleme Merkezi Globalleşme ve Uluslararası İşsizlik Bölümü Başkanı Sabina Dewan Avrupa Birliği, Mısır ve Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu.

Voice of America'ya konuşan Sabina Dewan "Mısır, başarısını kanıtlamış Türk ekonomisini örnek almalı" şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde AB Bakanı Egemen Bağış ve diğer yetkililer, "Türkiye isteseydi Avrupa Birliği'ne girebileceğini, ancak bu aşamada bunu istemediğini" söylemişti.

Sabina Dewan'ın bu konudaki görüşü şöyle: "Türkiye Avrupa Birliği'nden bu dönemde uzak durmakta haklı çünkü Avrupa ekonomileri zor durumda. Türk ekonomisi küresel krizi çok iyi yönetti. Türkiye'nin ihracatının yüzde 80'i Avrupa'yla yapılıyordu. Türkiye krizle birlikte ihracatın azalması üzerine başka pazarlara ve sektörlere yönelerek çok mantıklı bir adım attı. Türkiye'deki siyasi reformlarla güçlenen siyasi istikrarın ekonomiyi de güçlendirdiğini görüyoruz."

Amerikan İlerleme Merkezi uzmanı Sabina Dewan, son raporunda Mısır ekonomisini değerlendirdi ve Mısır ekonomisi güçlenmeden siyasi istikrarın sağlanamayacağını savundu. Dewan, raporunda Mısır'ın ekonomik açıdan Türkiye örneğini izlemesinin yararlı olacağını da belirtti. Türkiye bugüne kadar hep Mısır için siyasi açıdan örnek gösteriliyordu. Sabina Dewan, bu konuda da şunları söylüyor: "Türkiye ekonomik açıdan başarılı bir model. Türk-Amerikan ticari ilişkilerinin de çok geliştiğine tanık oluyoruz son dönemlerde. Bu da Mısır için bir örnek teşkil etmeli."

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?