banner39

'Diyaloga hayır cuması'na kan bulaştı

Suriye'de muhaliflerin gösterileri devam ederken güvenlik güçleri tarafından ateş açılması sonucu 13 sivil hayatını kaybetti.

Ortadoğu 09.07.2011, 09:50 09.07.2011, 10:13
'Diyaloga hayır cuması'na kan bulaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de Hama kenti başta olmak üzere ülkenin farklı bölgelerinde rejim karşıtı gösteriler düzenlendi.

Şark'ul Ewsat Gazetesi'nin haberine göre, Hama'da Cuma namazından sonra yapılan rejim karşıtı gösteriye en az yarım milyon kişi katıldı.

13 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Suriye'de Baas güçlerinin ateşi sonucu 13 sivilin öldüğü bildirildi. Suriye İnsan Hakları Birliği adlı örgütten Abdülkerim Rihavi, Humus'un el Halidiye bölgesinde güvenlik güçlerinin göstericilerin üzerine açtığı ateş sonucu en az beş kişinin öldüğünü, Şam'ın Midane bölgesinde de iki kişinin öldüğünü belirtti.

El Cezire'ye göre, Suriye insan hakları gözlem örgütünden Rami Abdürrahman da, Londra'da telefonla yaptığı açıklamada, başkent yakınlarındaki Dmeir'de altı kişinin öldüğünü söyledi.

Örgüt, "Humus kentinin kaynamakta olduğunu, göstericilerin baskıyı protesto için yeniden yürüyüşe başladıklarını, el Ussur bölgesinde yoğun silah sesleri duyulduğunu ve çok sayıda güvenlik görevlisinin bulunduğunu" belirtti.

Bu arada askeri birlikler, dün gece, Şam'da, Devlet Başkanı Beşar Esad aleyhine gösteriye sahne olan bir semti bastı. Asker ve polislerin göstericilere ateş açtığı en az 4 kişinin öldürüldüğü öğrenildi.

BAAS GÜÇLERİNDEN AÇIK ATEŞ

Sosyal paylaşım sitelerine düşen video görüntülerinde Baas güçlerinin savunmasız halka açıkça ate şaçtığı görülüyor. Beşar Esad yönetimi tarafından 'Silahlı çeteler' olarak nitelenen halk ise sadece taşlarla karşılık veriyor.

Aşağıdaki video geçtiğimiz günlerde ülkenin Hama kentinden çekildi. Suriyeli askerlerin halkı hedef alarak  ateş açması dikkat çekiyor.

ABD ELÇİSİ HAMA'YI TERK ETTİ

Amerika'nın Şam Büyükelçisi Robert Ford dün Amerika'nın demokrasi yanlılarıyla dayanışma içinde olduğunu göstermek için Hama'ya gitmişti. Bir süre Hama'da kalan Ford onlarca eylemciyle görüştükten sonra kentten ayrıldı.

Iloubnan haber sitesine göre, Şam hükümeti Büyükelçi'nin Hama'ya gitmesini sert bir dille kınadı,

Amerika'yı gerginliği arttırmak ve barış ve istikrarı tehlikeye düşürmekle suçladı. Amerika Dışişleri Bakanlığı suçlamayı reddetti Büyükelçi'nin Hama ziyareti için gerekli iznin önceden alındığını bildirdi.

ESAD YANLILARINDAN ABD PROTESTOSU

Bu arada Suriye resmi haber ajansı el Sana, "Suriye'nin iç işlerine dış müdahaleyi ve ABD'nin Şam Büyükelçisinin Hama kentine yaptığı ziyareti reddettiklerini dile getirmek için on binlerce kişinin Şam'da gösteri düzenlediğini" bildirdi.

Ajans ayrıca, "Halep ve Deir Ezzor'da, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın açıkladığı reformlara destek gösterileri düzenlendiğini" bildirdi.

HALK HAMA'YI TERK EDİYOR

Dün, Amerika'nın Sesi Radyosuna telefonla bilgi veren bir eylemci, çok sayıda kişinin ordunun müdahale etme olasılığına karşı Hama'yı aileleriyle birlikte terk ettiğini söyledi. Eylemci güvenlik kuvvetlerinin kenti tanklarla kuşattığını ve yüzden fazla kişiyi gözaltına aldığını bildirdi.

CAN KAYIPLARI ARTIYOR

Suriyeli eylemci ayrıca kentte önceki günlerde en az 25 kişinin öldürüldüğünü ve 40'tan fazla kişinin yaralandığı yolundaki haberleri doğruladı. Can kaybı ve yaralanmalardan asker ve sivil güvenlik görevlileri sorumlu tutuluyor.

BM'DE SURİYE'YE ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Suriye hükümetinden göstericilere sert müdahaleye son vermesini istedi. Ban ayrıca Şam hükümetine BM yardım görevlilerine ve soruşturma ekibine izin vermesi çağrısında bulundu.

İnsan hakları örgütleri Suriye'de gösterilerin başladığı Mart ayından bu yana en az bin 400 sivilin öldürüldüğünü, binlerce kişiye işkence yapıldığını öne sürüyor. 

 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?