banner39

Doğu Kudüs'te yeni yerleşimler

Yaklaşık 200 yeni ev ABDli yahudi milyoner Irving Moskowitz tarafından "satın alınan" bir arsanın üzerine inşa edilecek. Batı Şeria'daki işgalin sistematik olduğu da bir kez daha belgelendi

Ortadoğu 03.04.2012, 12:29 03.04.2012, 12:33
Doğu Kudüs'te yeni yerleşimler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, Doğu Kudüs'te yeni bir Yahudi yerleşim kurulmasını teşvik etme niyetinde olduğunu açıkladı. Yaklaşık 200 yeni ev, uzun süredir Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşimcilerin patronu olan ABDli yahudi milyoner Irving Moskowitz tarafından "satın alınan" bir arsanın üzerine, Kidmat Zion olarak bilinen yahudi yerleşimine ek olarak inşa edilecek.

Kidmat Zion, Utanç Duvarı yakınındaki Abu Dis ve Jabal Mukkaber Filistin kasabaları arasında yer alıyor. Bu yerleşimin konumu diğer Yahudi yerleşimlerine göre, Doğu Kudüs'teki en hassas bölge kabul ediliyor. Çünkü Filistin'in gelecekteki meclisi olması planlanan binaya çok yakın, diğer yerleşimlere ise uzak.

Filistinli ailelerin dibinde yaşayan Yahudi yerleşimciler yüzünden bölgeye ulaşmak için tek yol İsrail Sınır Polisi kontrol noktasından geçmek. Filistinliler sık sık mahallelerinde hareket özgürlüğü olmamasından şikayet ediyorlar.

BATI ŞERİA'DAKİ SİSTEMATİK İŞGAL

Öte yandan, Uluslararası kamuoyu, İsrail yönetimine Batı Şeria'da daha fazla Yahudi yerleşimi yapmaması çağrısında bulunurken, Savunma Bakanlığı'nın ortaya çıkan haritası, bu topraklarda sistematik bir işgal olduğuna gösteriyor.

Dror Etkes adlı bir yerleşim karşıtı eylemcinin bilgi edinme hakkı kapsamında bakanlığa başvurmasının ardından yayınlanan harita, İsrail yönetiminin gizlice Batı Şeria'daki toprakları parsellediğini ve buralara yerleşimler inşa edildikten sonra adlandırdığını ortaya koyuyor.

Etkes, haritada İsrail toprağı olarak belirlenen bölgelerin, İsrail'in Batı Şeria'da inşa ettiği duvarla ayırdığı Filistin topraklarını da kapsadığının altını çizdi. Haritadaki parsellerin duvar ile kesişmesi, İsrail'in resmi "güvenlik" teziyle çelişiyor.

Haritada belirlenen 569 parselin toplam kapladığı alan, 627 kilometrekareye ulaşıyor. Bu da Batı Şeria'nın yüzde 10'una tekabül ediyor.

1990'dan sonra inşa edilen 23 "yasal olmayan yerleşim", haritada "uygun araziler" olarak gösteriliyor. Etkes, bu durumun işgali genişletme politikasının bir parçası olduğunu savundu.

YERLEŞİMLER İÇİN YENİ ARAZİLER

Haritada dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise bazı isimlendirilmiş parsellerin, yasal olmayan yerleşimlerle aynı adı taşımaları ve bunlardan sadece birkaç kilometre ötede olmaları. Etkes, İsrail'in böylelikle yerleşimleri bu alanlara doğru genişletmek istediği sonucuna vardığını söylüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, geçtiğimiz hafta, Batı Şeria ve doğu Kudüs'te Yahudi yerleşim birimlerinin inşaatını incelemek için bir heyet göndereceğini açıklamıştı.

İsrail yönetimi ise BM heyetinin ülkeye sokulmayacağını duyurmuştu.

İsrail'in Golan Tepeleri, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yerleşimleri bulunuyor. Uluslararası Adalet Divanı, bu yerleşimlerin yasadışı olduğuna karar vermişti.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?