banner39

Doğusu harabeye dönen Kobani'de savaş sürüyor

Kobani'de başından bu yana IŞİD'in gerilediği yönünde haberler gelse de şu an örgütün ilçenin yarısına yakınını kontrolünde bulundurduğu belirtiliyor. Hava saldırılarına maruz kalan ilçenin doğu kesimleri ise harabeye dönmüş durumda

Ortadoğu 16.10.2014, 14:51 16.10.2014, 14:51
Doğusu harabeye dönen Kobani'de savaş sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halep'e bağlı Kobani'de, IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındki çatışma ABD uçaklarının hava saldırıları eşliğinde devam ediyor. Bir taraftan hava saldırıları bir taraftan YPG/PKK güçleri tüm kuvvetleriyle IŞİD'e karşı savaşıyorlar; ancak şu ana kadar örgütün ilerleyişinin devam ettiği belirtiliyor. Başından bu yana IŞİD'in gerilediği yönünde haberler gelse de şu an örgütün ilçenin yarısına yakınını kontrolünde bulundurduğu belirtiliyor.

Hala devam eden çatışmalar nedeniyle ilçenin doğu bölümündeki ev ve iş yerlerinin büyük bölümü özellikle hava saldırıları nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Halep'e bağlı Kobani'de (Ayn el Arap), ŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında devam eden çatışmalar nedeniyle ilçenin doğu bölümündeki ev ve iş yerlerinin büyük bölümü kullanılamaz hale geldi.

İki grup arasında yaklaşık bir ay önce başlayan ve son haftalarda Kobani'nin merkezinde yoğunlaşan çatışmalar devam ediyor. İlçenin doğu kesiminin bir bölümünü kontrol altında bulunduran IŞİD, Kürt gruplara ait hedeflere havan atışı gerçekleştiriyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da Kobani'deki IŞİD hedeflerini bombalıyor. Sokak çatışmalarının yaşandığı bölgedeki çatışmaların sesleri zaman zaman Suriye sınırındaki Suruç ilçesinden de duyuluyor.  Bir süredir devam eden çatışmalar ve hava saldırıları nedeniyle ilçenin doğu bölümü adeta harabeye döndü. Özellikle Türkiye sınırına yakın ev, iş yeri ve araçlarda hasar oluştu. Bu arada dün gece IŞİD hedeflerine yeni hava saldırısı düzenleyen koalisyon güçlerine ait savaş uçakları, bu sabah bölgede keşif uçuşu yaptı.

YPG'LİLERE GÖRE IŞİD ÇEKİLİYOR

BBC'ye konuşan Kobani'deki Kürt yetkili İdris Nassan son günlerde IŞİD'in şehrin yüzde 20'den fazlasının kontrolünü kaybettiğini söyledi. BBC Türkçe'nin haberine göre Nassan, Kobani'nin doğusunda ve güneydoğusunda YPG güçlerinin IŞİD'in çekildiği bölgelere girip yeni mevziler kurmaya başladığını ifade etti.

"KOBANİ'NİN DÜŞME RİSKİ HALA VAR"

'Kobani'nin düşme riski hâlâ var' Ancak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un sözcüsü John Kirby, IŞİD'e karşı elde edilen tüm kazanımlara karşın Kobani'nin düşme riskinin hâlâ mevcut olduğunu da ifade etti.

Kirby, "IŞİD Kobani'yi istediğini net biçimde gösteriyor ve bölgeye yeni militanlar sevk etmeye çalışıyor" dedi.

ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin koordinatörü emekli general John Allen ise, "Kobani'de IŞİD'e karşı direnen güçlerin zaman kazanması için ilave hava desteği gerekiyordu, biz de bunu sağlıyoruz" dedi.

OBAMA LİDERLERLE GÖRÜŞTÜ

Dün bir telekonferans gerçekleştiren Avrupalı liderler ve ABD Başkanı Barack Obama, Irak ve Suriye'de IŞİD'in ilerleyişini durdurmak için daha fazlasını yapma konusunda mutabakata vardı.

İngiltere Başbakanı David Cameron'un makamı tarafından yapılan açıklamada, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya liderlerinin Irak ve Suriye'de "kapsayıcı bir politik yaklaşım" ve yerel güçlerin eğitime desteği hızlandırmaya karar verdikleri belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?