banner15

Doha'da uzlaşı yok; petrol fiyatları düşüşte

Petrol üreticisi ülkeler üretim seviyesini düşürmek için Katar'ın başkenti Doha'da toplandı ama sonuç çıkmadı. Petrolün varil fiyatı bu sabah yüzde 6 aşağıda...

Doha'da uzlaşı yok; petrol fiyatları düşüşte

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Petrol üretimi seviyesinin belirlenmesine yönelik toplantı Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleşti. Toplantı bir anlaşma sağlanamadan sona erdi. Petrol üreticisi 15'ten fazla ülkenin katıldığı toplantının ana gündem maddesini petrol üretiminin Ocak 2016 seviyesinde tutulması kararı oluşturuyordu.

Söz konusu kararın alınması ile petrol piyasasına istikrar sağlanması amaçlanıyordu.

16 Şubat'ta Doha'da gerçekleştirilen ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ülkelerinden Katar, Suudi Arabistan, Venezuela ve OPEC üyesi olmayan Rusya'nın onayladığı üretimin Ocak ayı seviyesinde dondurulması kararına, OPEC üyesi İran ise karşı çıkmıştı. Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) son yayınladığı "Aylık Petrol Piyasası Raporu"na göre, OPEC ham petrol üretimi, martta bir önceki aya göre günlük 90 bin varil düşüşle 32,47 milyon varil olarak gerçekleşmişti.

PETROL ÜRETEN ÜLKELERİN PARALARI DÜŞÜYOR

Ham petrol, Doha'daki toplantıda büyük petrol üreticilerinin üretimin dondurulması konusunda anlaşmaya varamamasının ardından son iki ayın en sert düşüşünü gerçekleştirdi ve petrol ihraç eden ülkelerin paraları sert düşüşler yaşadı. Asya hisse senetleri dört ayın zirvesinden düşerken, güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebin artması yen, ABD Hazine tahvilleri ve altını destekledi.

GÜNE YÜZDE 6-8'LİK DÜŞÜŞLE BAŞLADI

Batı Teksas petrolü (WTI) bu sabah yüzde 6.8 kadar düşerken, Brent petrol de yüzde 6 aşağıda. Kanada doları ve Malezya ringgiti önemli para birimleri arasında en falza kaybeden paralar oldu. Japon yeni, G 20 maliye bakanlarının bu para birimin gücünü durdurmaya yönelik hareketlere karşı muhalif kaldıkalrını işaret etmesinin ardından 17 ayın en yüksek seviyesine doğru hareketlendi. MSCI Asya Pasifik Endeksi, enerji hisse senetlerinin öncülüğünde, son dokuz günde ilk kez düştü. Brezilya hisse senetlerini içeren bir exchange traded fonu (ETF), Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in soruşturma oylamasını kaybetmesinin ardından ralli yaptı.

İRAN-SUUDİ ARABİSTAN ETKİSİ

Görüşmelerin olumlu bir şekilde neticelenmesinin sebebi olarak Suudi Arabistan ile İran arasındaki jeopolitik gerginlik gösteriliyor. Petrol üreticisi bu iki ülkenin, pazar paylarını arttırmak için fiyatlarda sert düşüşler gerçekleştirilme beklentisi piyasada ciddi endişeye sebep olmuştu.

Konuyla ilgili yapılan analizlerde, petrol üretiminin durdurulmasının fiyatları tekrar ihya edebilecekti ancak geçtiğimiz aylarda İran-Suudi Arabistan arasında yaşanan gerginlikler, bölgesel jeopolitik rekabet bu toplantılara olumsuz olarak yansıdı.

Riyad ve Tahran arasında Yemen ve Suriye arasındaki kriz de üretimin yavaşlatılması önünde büyük bir engel olduğu belirtiliyor.

İRAN DOHA'YA KATILMADI

İran Petrol Bakanlığı Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenecek petrol üreticileri toplantısına katılmayacağı bildirilmişti. Açıklamaya göre, İran bu toplantıya bakan düzeyinde katılmasa da, OPEC üyesi veya üye olmayan ülkelerin petrol piyasalarına istikrar getirmek için gösterdikleri her türlü girişimi desteklediğine vurgu yapılmıştı

İRAN'DAN GÜNLÜK 4 MİLYON VARİL ÜRETİM HEDEFİ

İran geçtiğimiz aylarda günlük petrol üretimi 4 milyon varile ulaştığı zaman üretimin dondurulması konusunda diğer ülkelerle işbirliği yapabileceklerini açıklamıştı. İranlı bakan, “Ülkedeki günlük petrol üretimi 4 milyon varile ulaşmadığı sürece bu konuda bizimle çalışmanıza gerek yok. Ancak ulaştıktan sonra bu konuda işbirliği başlatırız” demişti.

DOHA TOPLANTISINDAN RUS RUBLESİNE DARBE

Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen petrol zirvesinden sonuç çıkmaması üzerine, Ruble günün ilk yarısında dolar karşısında yaklaşık yüzde 3,5 zayıflayarak 68,69 seviyesine gerilerken, euro karşısında da aynı oranda düşerek 77,62 seviyesine geriledi.

Doha'daki toplantının ardından Brent petrolün varil fiyatı, yüzde 5 değer kaybederek 40 dolar sınırına kadar gerilese de gelen tepki alımları ile şu dakikalarda 41 dolar seviyesinde dengelendi.

Geçen hafta 44,91 dolar ile 1 Aralık 2015'ten bu yana en yüksek seviyeyi gören Brent petrolün varil fiyatı, haftayı 43,02 dolar seviyesinden tamamlamıştı. 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 12:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48