Dünya basınında Suriye operasyonu

Dünya basınının gündeminde Suriye'ye müdahalenin ertelenip ertelenmeyeceği vardı...

Dünya basınında Suriye operasyonu

İngiltere parlamentosundan onay çıkmadı, Obama karar vermedi, Fransa temkinli konuştu... Dünya basını Suriye'ye müdahaleyi konuşuyor...

Suriye'ye müdahale konusunda ABD'ye destek veren İngiltere Başbakanı David Cameron'a, BM raporunu beklemeden Suriye'ye askeri operasyon düzenleme izni çıkmadı. İngiliz Parlamentosu, 8 saat süren hararetli oturumun ardından Suriye'ye askeri müdahaleyi oyladı. Oylamadan, Başbakan David Cameron'a Birleşmiş Milletler raporunu beklemeden müdahaleye izin veren tasarıya onay çıkmadı. İngiltere Başbakanı David Cameron oylama sonucunun açıklanmasının ardından "İngiliz Parlamentosu'nun müdahale istemediği açık. Buna göre hareket edeceğim" dedi. İngiltere'deki bölünme Suriye'ye müdahalenin zamanlamasını da değiştirmiş görünüyor.

International Herald Tribune

ABD'nin International Herald Tribune gazetesi İngiltere'deki oylamanın ABD'nin Suriye'ye askeri müdahale için kısa sürede uluslararası destek oluşturma çabalarını tehlikeye soktuğunu yazdı. Misillemeye bir an önce başlamak isteyen Obama yönetiminin İngiltere olmadan müdahale veya önümüzdeki haftaya kadar bekleme seçenekleri bulunuyor. Habere göre başta müdahaleye sıcak bakan İngiltere başbakanı David Cameron'ın karşılaştığı tepki Parlamento'nun Birleşmiş Milletler müfettişlerinin incelemeleri tamamlanana kadar oylamayı ertelemesine sebep oldu. Müfettişlerin cumartesi günü çalışmaları tamamlamasının ardından İngiltere'de tekrar oylama yapılması bekleniyor.

International Herald Tribune'ün yorumuna göre İngiltere'deki sürecin gecikmesinde 2003 yılında Başkan George Bush ve Başbakan Tony Blair'in sözlerine rağmen Saddam Hüseyin'in kitle imha silahları olmadığının ortaya çıkmasının etkisi de bir hayli büyük.

The Wall Street Journal Europe

ABD'nin etikili gazetelerinden The Wall Street Journal Europe gazetesi de İngiltere Başbakanı David Cameron Suriye müdahalesi savunması sırasında Parlamento'da güçlü bir tepkiyle karşılaştığını yazdı. Gazete ABD Başkanı Obama'nın da müdahalenin sebeplerini ve seçenekleri açıklama hazırlığında olduğuna dikkat çekti. Habere göre ABD'de üst düzey yetkililerin şu günlerde Kongre üyelerini Suriye'deki kimyasal silah kullanımı üzerine bilgilendirmesi ve tartışılan seçenekleri sunması bekleniyor.

The Guardian

Britanya'nın The Guardian gazetesi de manşetinden gördüğü haberde "Cameron Britanya'nın Suriye saldırısından vazgeçmek zorunda kaldı " başlığını kullandı. Habere göre Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına ilişkin iddialar karşısında güçlü bir insani tepki verilmesini karara bağlayan ilk oylamada işçi Partisinin değişiklik önerilerini savuşturmayı başaran hükümet askeri güç kullanımına ilişkin yetki tezkeresinin oylamasını çok az farkla kaybetti. İşçi Partisi blok halinde tezkereye karşı çıkarken; birçok Muhafazakâr vekil de aleyhte oy kullandı. The Guardian'ın haberine göre Britanya'nın devre dışı kalmasıyla birlikte ABD'nin planlarını tek taraflı hareket etme yönünde şekillendirmesi bekleniyor. Beyaz saray kaynakları füze saldırılarının Başkan Obama'nın önümüzdeki hafta Rusya'da katılacağı G-20 zirvesinden önce başlayacağını ifade ediyorlar. The Guardian, Birleşmiş Milletler'İn ABD'nin hava saldırılarını kısa süre içinde başlatacağı beklentisi nedeniyle Şam'da görev yapan kimyasal silah denetçilerine ülkeyi erken terk etme çağrısı yaptığına da yer verdi. Bu, 20 kişilik ekip için planlanan takvimden bir gün erken bir dönüş olacak. BM genel sekreterinin ayrıca ekipten 21 Ağustos saldırısıyla ilgili raporlarını hemen sunmalarını istediği belirtiliyor. Raporun normalde 2 hafta sürecek laboratuvar çalışmalarının ardından yayınlanması bekleniyordu. Bu durum, BM'nin olayın aciliyeti karşısında erken bir geçici değerlendirme raporu yayınlayacağı şeklinde yorumlanıyor.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Almanya'nın Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi ise Obama yönetiminin önde gelen kongre üyeleriyle Amerikan istihbaratının Suriye'deki kimyasal silah kullanımına dair edindiği verileri paylaşmaya başladığını yazdı. Başkan Barack Obama dün yaptığı açıklamada, Suriye konusunda atılacak adıma henüz karar vermediğini belirtti. Obama, ancak uzun sürecek bir çatışmaya sürüklenmemek için atılacak uygun adımlar olduğunu kaydetti. Obama, Irak savaşının tekrarlanmayacağını da söyledi. Bu arada hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat kongre üyeleri Başkandan, kongre ile çok yakın temasta olmasını, hatta askeri müdahale için tezkere çıkarılmasını istediler.

Die Welt

Almanya'nın Die Welt gazetesi İngiltere ve ABD'deki gelişmelere dikkat çekerek Suriye'ye müdahalenin önümüzdeki haftadan önce olmasının zor gözüktüğüne dikkat çekti.

El Pais

İspanya'nın El Pais gazetesi İngiltere Parlamentosunun aldığı karara yer veren gazetelerden biriydi. Gazetenin haberinde "İngiltere Başbakanı Cameron, Suriye konusunda beklenmedik bir bozguna uğradı. Parlamento, hükümetin Suriye'ye müdahale etmesine karşı çıktı. Kendi milletvekilleri arasında bile "hayır" diyenlerin olması Cameron'un dünkü yenilgisini daha dikkat çekici hale getirdi. Hükümetin, Suriye konusunda destek görmemesinde, Irak fiyaskosunun etkili olduğu düşünülüyor. Operasyon kararını meclisten geçiremeyen Cameron, dış politika üzerindeki kontrolünü kaybetti. Otoritesi zarar gören Cameron, İngiltere modern tarihinde daha önce benzeri görülmemiş bir yenilgi aldı" yorumuna yer verdi.

El Mundo

El Mundo ise ABD'nin BM ve müttefiklerini beklemeden operasyonu başlatacağını öne sürdü. El Mundo'nun analizine göre Beyaz Saray, Suriye'nin ABD'nin müttefiki olan bazı ülkelere fiziki açıdan yakın olduğuna dikkat çekerek bu nedenle acilen müdahale edilmesi gerektiğini savunuyor. Washington ayrıca "Eğer Suriye rejimi Türkiye ve İsrail'in topraklarını bombalarsa, imzalanan anlaşmalar gereği ABD onların topraklarını korumak zorundadır" uyarısında bulunuyor.

La Repubblica

İtalya'nın La Repubblica gazetesi ise Kennedy döneminden sonraki en sevilen Amerikan başkanı olan Obama'nın Suriye'ye saldırı konusunda tek başına kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu yazdı. La Repubblica'ya göre Obama'nın üzerinde halen Saddam Hüseyin'in kitle imha silahlarıyla ilgili 2003 yılında Birleşmiş Milletler'e sunulmuş yalan deliller sonrasında uğradığı ağır kredi kaybı yükü var. Bu sadece bazı Avrupalı ya da Arap müttefiklere karşı değil aynı zamanda uluslararası ve ABD kamuoyuna karşı da bir sorun teşkil ediyor. ABD Kongresi Obama'yı Esad'a karşı herhangi bir karar almadan önce dinlemek istiyor. İtalyan gazete üstelik İngiliz Parlamentosunun bu kez Amerika'nın yanında olmadığına dikkat çekti.

Le Figaro

Fransa'nın Le Figaro gazetesi de İngiltere ve ABD'deki gelişmeler ışığında Suriye'ye müdahale konusunda ses tonunun değiştiğine dikkat çekiyordu. Habere göre son konuşmalarda, Suriye'ye askeri müdahale ihtimali gittikçe uzaklaştı. Haberde şu ifadeler yer aldı; "Hafta başında göz dolduran yükselmenin ardından, şimdi pedallar geriye çevriliyor. Suriye'deki kimyasal silah dosyasına angaje olmuş üç Batılı devlet, frenlere bastı. Barack Obama "Henüz kararını vermediğini" söyleyerek zaman kazanmaya çalışırken, David Cameron da BM uzmanlarının çalışmalarının sonucunu beklemeye karar verdi. Fransa'dan ise hükümet sözcüsünün askeri müdahale sorusuna yanıtı "Bunu gerçekleştirmek karmaşık bir süreç" şeklinde oldu. Bu ani düşüşün sebebi, hiç kuşkusuz Rusya'nın ortamı sakinleştirme isteği. Obama ve müttefiklerinin uluslararası diğer meselelerde Rusya'nın işbirliğine ihtiyaçları var. Bir diğer nedeni ise Barack Obama'nın endişeli ve güce başvurma konusundaki temkinli tavrından kaynaklanıyor. Bunun yanında bir de Irak savaşının kötü anıları da var"...

Liberation

Yine Fransız Liberation Suriye'ye askeri müdahale konusunda hemfikir olan üç ülkedeki kamuoyu anketlerine yer verdi. Yapılan anketlere göre Amerikan halkının yüzde 60'ı operasyon istemiyor. Fransız halkının ise yüzde 55'i BM tarafından müdahale edilmesini onaylıyor ancak bunların da yüzde 59'u Fransa'nın bu işte yer alma-ması gerektiğini düşünüyor. İngiltere'de ise sadece yüzde 25'lik bir grup müdahaleye sıcak bakıyor.

Kommersant Moskova

Rusya'nın Kommersant Moskova gazetesi Suriye'ye karşı saldırının BM denetçilerinin çalışmaları nedeniyle ertelendiğini yazarken, Nezavisimaya "Batı'nın Suriye'ye askeri müdahalesi başlayabilir" yorumuna yer verdi. Gazetenin haberine göre Şam halkı ve Suriye ordusu Batı'nın saldırısına hazırlanıyor. Şam'da durum gergin. Başkent halkı işe gitmiyor, olası saldırıya karşı gıda topluyor...

Çoğu insan ise komşu Lübnan'a kaçıyor. Ordu tamamen kapalı rejime geçmiş durumda. 4 binden fazla gönüllü toplanmış. Hükümet yanlısı internet siteleri halkı saldırı hedefi olabilecek yerlere toplanarak canlı kalkan oluşturmaya çağırıyor. Suriye Hava Kuvvetleri ise cevap ateşi açmaya hazırlanıyor.

Kaynak: TRT Haber

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 11:29
banner53
YORUM EKLE

banner39