banner39

Dünya Bülteni el-Ahram'da...

Mısır'ın önde gelen gazetelerinden El Ahram, Dünya Bülteni'nin Kahire temsilcisiyle görüştü, devrimi sordu

Ortadoğu 09.03.2011, 17:15 09.03.2011, 18:22
Dünya Bülteni el-Ahram'da...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'ın ünlü gazetelerinden El Ahram, Dünya Bülteni'in Kahire temsicisi ve Dünya Bülteni'in Arapça Bölümü'nün sorumlusu A. Aydoğan Kalabalıkla röportaj yaptı. Mısır'daki devrim sırasında büyük bir gayretle Türkiye'deki okuyucuları bilgilendirmek için çalışan Kalabalık'ın bu çalışması El Ahram'ın da dikkatinden kaçmadı.

BİR YABANCININ DEVRİME BAKIŞI

El Ahram, Kalabalık'a, Mısır halkını yakından tanıyan yabancı bir gazeteci olarak devrim sırasında ve sonrasında yaşananlara bakışı soruldu.

Abdullah Aydoğan Kalabalık'a 25 Ocak 2011 tarihinde başlayan ve 11 Şubat'ta ülkeyi otuz yıldan bu yana yöneten Mübarek'in, görevini bırakmasına kadar devam eden 18 günlük süreç içerisinde yaşadıkları ve yorumları soruldu. Söyleşinin başlığı ise ''Ahbar el Alem temsilcisi: Mısırlılar devrimden sonra yine saygınlık kazandı'' şeklindeydi.

 

ERDOĞAN'IN MISIR AÇIKLAMASI DA SORULDU

Kalabalık'a ayrıca, Mısır'daki siyasi gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz?, Böyle bir devrim gerçekleşeceğini tahmin etmişmiydiniz?' gibi sorular da yöneltildi.

Devrim günlüğünden notlar, Mübarek yönetiminin sonu ve Başbakan Erdoğan'ın Mısır ile ilgili konuşması da sorulan Kalabalık, şunları söyledi: "Mısır ile ilgili Erdoğan'ın söylediklerinin nedenini, Başbakan'ın Mısır'ı kardeş ülke olarak görmesidir. Konuşmasında Mübarek'e yapılan tavsiye de aile içinden birisinin sözleri şeklinde algılanmalıdır. Erdoğan'ın bir başka konuşmasında bunu vicdani bir görev olarak değerlendirmişti."

TÜRKİYE HALKININ MISIR İLGİSİ DE SORULDU

Türkiye'nin farklı şehirlerinde Mısır devrimi enasında Mısır halkına destek için Türklerin yürüdüğü ve Mübarek aleyhinde pankartlar açarak sloganlar attığı hatırlatılarak, Türkiye'nin Mısır'a bu derece önem vermesi ve bu ülkeyi yakından takip etmesine ise Kahire temsilcimiz, Mısır'ın Türkiye ile olan tarihi ve kültürel ilişkilerine dikkat çekti. Kalabalık, Ayrıca El Ezher Üniversitesi ve bu üniversitede okuyan ve buradan yıllar önce mezun olanların Türkiye'de Mısır ile iligili ciddi bir kamuoyu oluşturduğunu dile getirdi.

ABD VE İSRAİL'İN YAKLAŞIMLARINA YORUMU İSTENDİ

Türk medyasının 25 Ocak devrimine bakışı ve gazetelerin devrim ile ilgili yazı ve manşetlerinin Mısır halkı tarafından merak edildiği belirtilerek gazete manşetlerinde kullanılan cümleler soruldu.  Amerika ve İsrail'in Arap ülkelerindeki devrimler ile ilgili tutumları soruldu.

MISIR'IN GELECEĞİNİ SORDULAR

Devrimin üzerinden bir aydan fazla zaman geçti, devrimden sonra Mısır'ın geleceği konusundaki fikriniz nedir? sorusuna Kalabalık ''Ben çok umutluyum. Devrimi gerçekleştiren gençler, yeni ve farklı bir Mısır inşa edebilecek güce de sahipler.  Özellikle de uluslar arası arenada önümüzdeki dönemde çok farklı bir Mısır göreceğiz. Mısır Arap ülkelerinin öncüsü olma rölünü tekrar üstlenecek. Karşı devrim için bazı girişimler olabilir, ancak halk ve ordunun el ele verdiği bu ülkede karşı devrimlerin başarıya ulaşma ihtimalinden söz edilemez. Hürriyet ve özgürlükler bir gün bir gecede kazanılamaz. Sancılar çekilecek kurbanlar verilecektir. Mısır halkı özgürlük ve saygınlığını tekrar kazandı. Bu değerleri kaybetmeye tahammül edemez'' şeklinde cevap verdi.

 

 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?