banner15

Dünya Bülteni, Mübarek duruşmasında

Mısır'ın devrik lideri Mübarek'in bugün ikinci kez hakim karşısına çıkıyor. Dünya Bülteni Kahire temsilcisi A. Aydoğan Kalabalık duruşmayı yerinden izleyecek...

Dünya Bülteni, Mübarek duruşmasında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve iki oğlunun, polise göstericilerin öldürülmesi emri vermek suçundan yargılanmalarına bugün devam edilecek.

Mübarek'in bugünkü duruşmasını Dünya Bülteni mahkeme salonundan takip edecek. Dünya Bülteni'nin Kahire temsilcisi Aydoğan Kalabalık duruşmayı mahkeme salonundan takip edecek. Gelişmeler anında Dünya Bülteni'nin okuyucularına aktarılacak.

3 Ağustos'ta başlayan mahkemenin ilk duruşmasında hem Mübarek hem de iki oğlu Cemal ve Ala, suçsuz olduklarını savunmuşlardı.

Kahire'deki Polis Akademisi'nde gerçekleştirilen ve başkanlığını Ahmed Rıfat'ın yaptığı mahkeme, Mübareklerin avukatının talebi üzerine Salı günü görgü tanıklarını dinleyecek. Mübarek'in avukatları aynı zamanda Askeri Konsey Başkanı Hüseyin Tantavi, eski İstihbarat Başkanı Ömer Süleyman ve şimdiki İçişleri Bakanı Mansur El Essavi'nin de çapraz sorguya tutulmalarını talep etmişti.

Tantavi, Mübarek devrilmeden önce Savunma Bakanlığı görevi yapıyordu.
Avukatları, Mısır devlet televizyonundan da canlı yayınlanan duruşmaya Mübarek'in Salı günü katılacağını belirtti. Mübarek halen Kahire yakınındaki bir hastanede tutuluyor.

Gösterilerde öldürülen 850 kişiyi temsil eden avukatlar ise ilk duruşmadaki performanslarının zayıf ve uyumsuz olmasından dolayı hazırladıkları yeni sunumlarını mahkemeye sunmaları bekleniyor. Mübarek, iki oğlu ve kaçak iş adamı Hüseyin Salim ayrıca yolsuzluk, kamu malının gereksizce harcanması ve Mısır mallarının piyasa değerinden daha düşük fiyata İsrail'e ihraç edilmesi suçundan da yargılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 11:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35