banner15

Dünya Suriye konusunda üçe bölündü

ABD-AVRUPA: Derhal çekilsin, RUSYA: Reform için şans verilsin, TÜRKİYE: Önce Suriye halkı git desin

Dünya Suriye konusunda üçe bölündü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD ve Avrupa'nın Esad gitsin çağrısına tam destek çıkmadı. Rusya reformları hayata geçirmek için Esad'ın zamana ihtiyacı olduğunu belirtirken Türkiye "Bekleyelim, önce Suriye halkı git desin" eğiliminde. Avrupa ve BM ise daha kapsamlı yaptırımlar için kolları sıvadı.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, Ankara'nın, Esad'ın istifasını istemek için henüz erken olduğu görüşünü savunduğu bildirilirken adının açıklanmaması kaydıyla AFP haber ajansına konuşan bir Türk yetkili, "Henüz o noktada değiliz. Esad'a ilk önce Suriye halkının 'git' demesi gerekiyor. Bu talep henüz Suriye sokaklarında duyulmadı" dedi. Suriye muhalefetinin birlik halinde olmadığını da belirten yetkili, Mısır ya da Libya'nın aksine Suriye'de Esad'ın gidişi için toplu bir çağrı olmadığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı ise, "Suriye konusunda diplomatik çabalarının aşamalarıyla ilgili Türkiye ile sürekli temas halinde olduklarını, Ankara'nın, doğru şeyi yapması ve şiddete son vermesi için komşusunu ikna etmeye çalıştığını" açıkladı.

ÖNCE DESTEKLEDİ SONRA VAZGEÇTİ

Rusya ise Esad'a destek verdi. Interfax'a konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynak, "ABD ve Avrupa'nın çağrılarını desteklemiyoruz. açıklanan reform sürecinin hayata geçirilmesi için Esad rejimine süre tanınması gerektiğine inanıyoruz" dedi. BM Güvenlik Konseyi'nde veto hakkı bulunan Rusya, Suriye'ye karşı bir kararı desteklemeyeceğini açıklamış, ancak 3 Ağustos'ta, Suriye'deki şiddetin sona erdirilmesi yönündeki çağrıyı desteklemişti.

Daha önce de Güvenlik Konseyi'nin Libya kararına destek veren Rusya, Bir süre sonra Batılı güçleri kararı yanlış uygulamakla suçlamıştı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Libya'ya yönelik harekatı "haçlı seferine" benzetmişti. ABD'nin Esad'a yönelik sert açıklamasının ardından AB ve BM derhal kolları sıvadı. İngiltere, Fransa, Portekiz ve Almanya'nın, Suriye'ye BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarıyla ilgili karar tasarısı taslağı hazırlamaya başlayacakları bildirildi. BM ise bugün Şam'a, insan hakları ihlallerinin tespiti için heyet gönderiyor. Bir BM yetkilisinin Güvenlik Konseyi toplantısında, Esad askerlerinin bir stadyumda 26 kişiyi öldürdüğünü söylemesi ise Batı'nın Esad'a baskı uygulama konusundaki kararlılığının bir işareti oldu.

ACINACAK HALDELER

Obama ve üç AB lideri, önceki gün Esad'ın görevi bırakması çağrısında bulunmuş ve Suriye'ye karşı BM Güvenlik Konseyi'nde bir karar tasarısı hazırlayacaklarını bildirmişlerdi. Suriye'nin BM nezdindeki temsilcisi Beşar Caferi ise tüm bu gelişmelere cevaben yaptığı açıklamada "ABD ve AB acınacak halde" ifadesini kullandı.

ESAD'IN BAŞINDAKİ ASIL BELA

Obama'nın Esad'a yönelik yaptığı istifa çağrısı "Batı Esad'ın ipini çekti" şeklinde genel bir kanıya yol açarken İngiliz İndependent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Robert Fisk bunu "etkisiz" olarak değerlendirildi. "Obama, Esad'a 'koltuktan in' demedi, her ne demekse defalarca 'kenara çekil' ve 'yoldan çekil' dedi. Ardından Clinton yaptığı açıklamada Esad'a önce 'koltuktan in' diye seslendi, sonra hatasını düzeltip 'kenara çekil' dedi" yorumunu yapan Fisk, bu ifadelerin Esad'ın ülkesinde kalmasına izin verileceği anlamına geldiğini öne sürdü.

Esad için asıl korku kaynağının petrol yaptırımları değil Suriye Merkez Bankası'nın ve ticari bankalarının kasalarının hızla boşalması olduğunu ifade eden Fisk, Obama'nın sözlerinin ne Esad'ı ne de Suriye halkını etkilediğini belirtti. Obama Suriye ile ticaretin ve petrol ithalatının durdurulduğunu açıklamıştı.

Ankara vidaları sıkmalı

New York Times'ın dünkü başyazısında "Türkiye ve komşu Arap devletleri de vidaları sıkmalı" dedi. Türkiye'nin Suriye ile yıllık ticaret hacminin 2.5 milyar dolar olduğu,Ankara'nın kendi ekonomik yaptırımlarını uygulaması durumunda bunun "belirleyici bir fark yaratacağı" belirtildi. 

"Türkiye sandığı kadar etkili değil" yorumunu yapan Economist Dergisi, Ankara'nın Şam Büyükelçisini çekme, Suriye'ye silah sevkiyatını engellemeyi sürdürme ve yeni ekonomik yaptırımlar koyma gibi adımlar atabileceğini savundu.

Financial Times, "Ankara'nın suskunluğu dikkat çekiyor", Los Angeles Times "Suriye'nin en büyük ticaret ortağı Türkiye ikircikli davranıyor", Washington Post ise "Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile telefonla görüştü ve Esad'ı eleştirerek onu Libya lideri Muammer Kaddafi'ye benzetti" yorumlarıyla yaşananları değerlendirdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 08:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35