banner39

Dünya, Suudi Krallığı'nın çöküşüne hazır mı?

Amerika Birleşik Devletleri ile çok yakın ilişkileri olan Suudi Arabistan'ın, düşük petrol fiyatları ve Yemen iç savaşı ve silah alımıyla bütçesini tüketmeye başladı. Uzmanlar, 'çöküş yakın' diyor ama...

Ortadoğu 27.02.2016, 13:10 20.04.2016, 15:42
Dünya, Suudi Krallığı'nın çöküşüne hazır mı?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan'ın düşen petrol gelirleri ve farklı ülkelerdeki grupları cömertce desteklemesinin krallığın sonunu getirebileceği düşünülüyor. Sarah Chayes The Atlantic'te kaleme aldığı "Suudi Krallığı’nın çöküşüne hazırlanmak" adlı yazısında "Birleşik Devletler uzun süredir sadakati kiralamak için kullanılan sonu gelmez bir nakit hazinesine sahip olan kraliyet ailesine bel bağlamış durumda. Bugünkü düşük petrol fiyatlarına ve Suudi yetkililerin silah alımını arttırmasına rağmen ve hatta Yemen’deki ve diğer yerlerdeki askeri maceralara rağmen Riyad’ın bütçesi anca tükeniyor." diyor.

Sarah Chayes'in yazısında öne çıkan hususlar şöyle:

"İşlerin gidebileceği birkaç nokta var çünkü Selman’ın iktidar üzerindeki kırılgan hakimiyeti çatırdamaya başladı.

Birinci olabilecek şey, sadakatin fiyatının herhangi birinin ödeme gücünü aşar şekilde yükselmesi ile kraliyet ailesi içerisindeki hizipler arasında doğabilecek bir mücadele. Bir diğer şey bir dış savaş. Suudi Arabistan ve İran zaten şu anda Yemen’deki uzantıları ile birbirine karşı mücadele hâlinde, kızışma kolayca gerçekleşebilir. ABD’li karar alıcılar bölgesel sorunlar için bölgesel çözümler hususunda bastırırken bu tehlikeyi göz önünde bulundurmalı. Üçüncü senaryo ise bir ayaklanma. Şiddet içermeyen bir isyan veya cihadçı bir ayaklanma… Bölge çapında son yıllarda art arda olanlara bakınca bu sonuç oldukça olası.

Sözüm ona yekpare hâldeki devletler parçalara her ayrıldığında ABD hazırlıksız yakalanıyor. Bu sefer yapılacak daha iyi şey, ABD ordu ve istihbarat görevlilerinin en azından ve çabuk bir şekilde farklı senaryoları ve bağımlılığı azaltıp riski düşürmeyi hedefleyen potansiyel eylemleri test etmek için itinalı planlar yürütmesidir. "

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?