banner15

Dünya tırmanan gerginlikten endişeli

İsrail'in pazartesi gününden bu yana Gazze'ye düzenlediği operasyonlarla bölgedeki gerilim tırmanırken, dünyadan da yaşananlara farklı tepkiler gelmeye devam ediyor.

Dünya tırmanan gerginlikten endişeli

İsrail'in pazartesi gününden itibaren Gazze'ye düzenlediği operasyonlara dünyadan çeşitli tepkiler geldi.

Beyaz Saray, "İsrail'e yönelik roket saldırılarının ve Gazze'deki terörist örgütlerce sivillerin 'kasten' hedef alınmasının kuvvetle kınandığını" belirtti. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "Hiçbir ülke, sivilleri hedef alan roket ateşini kabul edemez ve İsrail'in bu korkunç saldırılara karşı kendini savunma hakkını destekliyoruz" dedi.

Filsitin-İsrail gerginliği konusunda Avrupa Birliği (AB), İsrail'in güneyi ve Gazze şeridinde hızla kötüleşen durumun derin endişeyle takip edildiğini duyurdu. AB açıklamasında, Gazze'den İsrail'e roket saldırısı kınanırken, İsrail'in misillemesinde çok sayıda sivilin katledilmesinin esefle karşıladığı belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, mevcut İsrail-Filistin gerginliğinde taraflara itidal çağrısında bulundu. Gazze'de ve İsrail'in güneyinde tırmanan şiddetten dolayı duyduğu derin endişeyi ifade eden Hague, sivillerin ölmesinin önlenmesini istedi. 

Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada da "İsrail ile Filistin arasında yükselen ve hiç kimsenin yararına olmayan tansiyondan endişe duyuyoruz" denildi. 

Fransa Hükümet Sözcüsü Stephane Le Foll de bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Fransa’nın, "gerginliği tırmandırdığı için iki tarafı da kınadığını" söyledi.

Sözcü, "Filistin tarafından gelen roket atışlarını, İsrail’in de buna karşılık vermesini kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Bu arada Fransa’da tur operatörleri birliğinin, gerginliğin tırmanmasının ardından İsrail’e yönelik turların ertelenmesi için girişim başlattığı bildirildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier İsrail ve Filistin arasında yaşanan gerilimle ilgili olarak, "Her iki tarafın kendisine hakim olarak kontrol dışına çıkmadan askeri bir çatışmadan kaçınmalarını ümit ediyorum" dedi. 

İtalya, İsrail’e yönelik füze atışlarını kınarken sivil alanlara yapılan tüm saldırıların acilen durmasını istedi. 

Rusya, Gazze'de gerginliğin tırmandığı yönündeki haberlerin, endişeyle karşılandığını duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, taraflara silahlı çatışmaların durdurulması çağrısı yaparak, "İsrail şehirlerine karşı terörist faaliyetler ve Gazze'deki sivil halka karşı aşırı güç kullanılması kınanmayı hak ediyor" denildi.

Çin, hava saldırılarıyla ilgili endişeli olduğunu belirterek taraflara bir an önce ateşkes yapmaları çağrısında bulundu.

BM'DEN TARAFLARA İTİDAL ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Filistin-İsrail gerginliğinin tehlikeli bir şekilde artması ve İsrail'in Gazze'ye düzenlediği operasyonlarda Filistin tarafından can kayıplarının ve yaralanmaların yaşanması nedeniyle büyük endişe duyduğunu belirtti. Ban, tüm taraflara en üst seviyede itidal, sivil can kayıplarının ve istikrarsızlığın engellenmesi çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay da İsrail ile Filistin arasındaki gerginlikle ilgili, "İsrail hükümeti hukuka uygun hareket etmelidir, aşırı karşılık vermeye azmettirmemelidir" dedi.

TÜRKİYE'DEN İSRAİL'E "SALDIRILARI DERHAL DURDUR" ÇAĞRISI

İsrail'in Gazze'ye hava saldırılarıyla ilgili Türkiye ise İsrail’e çağrı yaparak, Gazze’ye yönelik "toplu cezalandırma yöntemiyle sürdürdüğü saldırılarını" derhal durdurmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "İsrail’i Gazze’ye yönelik toplu cezalandırma yöntemiyle sürdürdüğü saldırılarını derhal durdurmaya ve başta BM olmak üzere, uluslararası toplumu süratle devreye girerek, bu saldırıların durdurulmasına dönük gerekli uyarı ve telkinlerde bulunmaya çağırıyoruz" denildi.

"KÜSTAHÇA VE BARBARCA"

İsrail’in saldırılarını İran da kınadı. İran Dışişleri Bakanlığı, tüm Müslüman ülkeleri ve toplumları bu durum karşısında vakit kaybetmeden etkili bir tepki göstermeye çağırdı. 

İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırıları çeşitli Arap ülkelerince de "küstahça" ve "barbarca" şeklinde nitelendirildi.

Cezayir, İsrail'in operasyonlarının "uluslararası hukuk kurallarını ve insan hakları ilkelerini hiçe sayarak yapılmış küstahça saldırı" olduğunu belirtti. 

Ürdün hükümeti, İsrail'den Gazze saldırılarını durdurmasını istedi ve saldırıların "barbarca" olduğunu kaydetti. Ürdün, uluslararası kamuoyunu İsrail'in saldırıları durdurması için baskı yapmaya çağırdı. 

MISIR'DAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Mısır, Filistin'de yaşanan olumsuz gelişmelerin devam etmesinden "derin kaygı" duyduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bedr el-Abdulati, "Siviller, savaşın acılarından uzak tutulmalı, kayıpların yaşanmaması için taraflar sağduyulu olmalı ve karşılıklı olarak şiddet olaylarından uzaklaşılmalı" dedi.

ARAP BİRLİĞİ, BMGK'YI ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Arap Birliği, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının durdurulması için BM Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, İsrail’in Filistinli sivillere yönelik katliamlarını sürdürmesi durumunda Gazze’de insani dram yaşanabileceğine dikkati çekti.

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden de operasyonlara karşı tepki gecikmedi. Alimler Birliği, Filistin topraklarına yönelik saldırılarını durdurması için İsrail'e baskı yapılması, İslam alemine de Filistin halkının mücadelesine destek verilmesi çağrısında bulundu.

İsrail'in pazartesi gününden bu yana düzenlediği saldırılarda 35 kişi hayatını kaybetti, en az 300 kişi yaralandı.

PAKİSTAN'DAN KINAMA

Pakistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Gazze'de İsrail'in hava saldırıları nedeniyle yaşanan can kayıplarından derin endişe duyulduğu belirtilerek, "Pakistan, kadın ve çocuklar dahil olmak üzere Gazze'de ölümlere yol açan İsrail saldırılarını şiddetle kınamaktadır ve uluslararası toplumun saldırıların sona erdirilmesi çabasını desteklemektedir" denildi.

Açıklamada ayrıca, bölgede iki devletli çözümle 1967 sınırları temelinde başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasına Pakistan'ın her zaman destek verdiği ifade edildi. 

Pakistan, kurulduğu günden bu yana İsrail'i tanımayan devletler arasında yer alıyor.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 20:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48