banner15

Düşen Rus uçağında 'sorular' artıyor...

İngiltere basını Mısır üzerinde düşen Rus yolcu uçağının bombalı saldırıya uğramış olabileceği ihtimali üzerinde dururken, şirket yetkililerinden de ilginç bir açıklama geldi; 'Uçak teknik arıza sonucu düşmedi'

Düşen Rus uçağında 'sorular' artıyor...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere basını 224 yolcusuyla birlikte düşen Rus yolcu uçağıyla ilgili bomba ihtimalini masaya yatırdı.  The Sun silah uzmanlarına dayandırdığı iddiasında uçağın Sina çölüne düşmeden önce 9448 metre yükseklikte parçalanmasına bombanın neden olabileceğine dikkat çekti.

İngiltere'nin yüksek tirajlı üç gazetesi The Sun, Daily Mirror ve Metro bugünkü manşetlerini düşen Rus yolcu  uçağının, havada  havaya  uçurulmuş  olabileceği ihtimaline ayırdılar.

Daily Mail de birinci sayfa haberinde tatil jetinin havada paramparça olduğunu bildirdi. Mısır üzerinde uçarken Rus yolcu uçağını IŞİD'in füze veya bomba ile düşürdüğü iddiaları üzerine, üç büyük havayolu Luthansa, Air France ve KLM  etkilenen bölge üzerinde uçmayacaklarını söylediler. İngiliz Havayolları'nın da güvenlik sorunu nedeniyle  Mısır seferlerini gözden geçirdiği öğrenildi.  Binlerce İngiliz turistin,  her hafta tatil kenti Sham- El Şeyh'e uçtukları kaydedildi.

The Sun bugünkü haberinde, uzmanların Rus uçağının esas parçalanma nedeni olarak uçağa yerleştirilen IŞİD bombasından korktuklarına dikkat çekti. Oysa IŞİD Rusya'nın bombalı saldırılarının intikamı olarak  uçağı düşürdüğünü iddia ettiğinde Rusya'dan yapılan açıklamalarla bu ihtimale itibar edilmemişti. Yerden atılan füzenin uçağa ulaşamayacağı haberleri yayıldı.

Uzmanların IŞİD bombasının 224 kişinin ölümüne yol açmış olabileceği görüşünde olduğunu yazan The Sun, kaptan pilotun SOS çağırısı yapamadan  9448 metre  yükseklikteyken uçağın aniden ikiye bölünmesinin terörist  bombası ihtimalini kuvvetlendirdiğine işaret ettiğini yazdı.

“Uçağı bomba mı ikiye ayırdı?" başlıklı iki sayfalık haberinde The Sun, uçağa konan bomba, teknik hata ve yerden atılan füze ihtimallerini gözden geçirdi. Silah uzmanlarının  Sina çölüne düşmeden önce 9448 metre yükseklikte uçağın parçalanmasından terörist bombasının sorumlu olduğunu gösterdiğine inandıklarına dikkat çekildi.

Royal United Services Instıtute'de görevli savunma uzmanı Prof. Michael Clarke, “İlk raporlar felaket bir hataya işaret  ama mekanik bir hata değil. Belki uçakta bir patlamaö diyerek bomba ihtimaline değindi. Düne kadar IŞİD'in iddiasını reddeden Mısırlı soruşturmacıların da kaptan pilot SOS verecek vakti bulamadığı için IŞİD bombası ihtimalini artık göz ardı edemediği ifade ediliyor. Daily Mirror gazetesi de kapak haberinde Rus yolcu uçağının  havada ikiye bölündüğünü başlık yaptı.

ŞİRKET TEKNİK ARIZAYI KABUL ETMİYOR

Moskova’da düzenledikleri basın toplantısında Metrojet yetkilileri uçağın düşmesinin tek makul sebebinin dış bir etken olduğunu açıkladılar.

Rus havacılık yetkilileri yaptıkları açıklamada “Teknik bir hata ya da pilotaj hatasından dolayı uçağın havada parçalanıp geniş bir alana yayılması mümkün değil” ifadelerini kullanıldı.

"HAVADA PARÇALANDI"

Rusya Havacılık Dairesi Başkanı Alexander Neradko, uçağın havada parçalandığını söyledi. Rusya Devletler Arası Havacılık Komisyonu Başkanı Viktor Soroçenko da enkaz alanında incelemede bulundu. Soroçenko, "ilk izlenimlerine göre kaza nedenleri arasında birçok seçeneğin sözkonusu olduğunu" söyledi.

RUSYA IŞİD İDDİALARINI YALANLIYOR

Kazanın yaşandığı cumartesi günü akşam saatlerinde IŞİD’in Mısır kolu Sina vilayeti tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan açıklamada uçağın kendileri tarafından düşürüldüğü iddia edilmişti. Ancak bu iddia hem Mısır hem de Rusya tarafından açık bir dille yalanlanmıştı.

Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov da, uçağı IŞİD'in füzeyle vurma ihtimalinin sıfıra eşit olduğunu açıkladı. IŞİD’in uçağı vurduğunu iddia etmesi üzerine açıklama yapan Sokolov, “Mısır havacılık yetkilileriyle yürüttüğümüz temaslardan elde ettiğimiz veriler, uçağın vurularak düşürülmüş olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmuyor. Teröristlerin uçaksavar füze atarak uçağı vurma ihtimali sıfıra eşit” şeklinde konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 16:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35