banner39

Düşük petrol fiyatları Suudi bakanları vurdu!

S. Arabistan, petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı bakanların maaşlarını yüzde 20 oranında düşürüp, devlet memurlarının maaş zamlarını da askıya aldı

Ortadoğu 27.09.2016, 14:40 27.09.2016, 14:58
Düşük petrol fiyatları Suudi bakanları vurdu!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan, petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı bakanların maaşlarını yüzde 20 oranında düşürdü, devlet memurlarının maaş zamlarını da askıya aldı.

Suudi Arabistan'da Kral Selman Bin Abdülaziz tarafından onaylanan kararname ile birinci derece devlet memurlarının maaşlarının düşürülmesi kararlaştırıldı.

Buna göre, 2 Ekim'den itibaren Devlet Bakanı maaşı yüzde 20, Şura Meclisi Üyesi maaşı yüzde 15 oranında düşürülecek. Kral'ın hazır bulunduğu Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu toplantısında kararlaştırılan önlemler arasında kamu çalışanlarının maaş zamlarının askıya alınması da var.

Bütçe yükünü azaltmaya yönelik kemer sıkma önlemleri Suudi Arabistan’ın güney sınırında Yemen’deki Husilere yönelik savaşta görev yapan askeri personelleri kapsamıyor. Suudi Arabistan'ın 2016 bütçe açığı yaklaşık 87 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Ülkenin 2013 bütçesinde 48 milyar dolar fazla kaydedilirken 2014 ve 2015 bütçeleri sırayla 17 ve 97 milyar dolar açık vermişti.

Suudi Arabistan Merkez Bankası iki gün önce piyasaları desteklemek amacıyla yerel bankalara 5 milyar dolar yatırmıştı.

Ekonomisi büyük oranla petrol gelirlerine bağımlı olan Suudi Arabistan, hem petrol fiyatlarındaki düşüşten hem de Mart 2015’te Yemen'de Husilere yönelik başlattığı askeri operasyonu nedeniyle maddi zorluklar yaşıyor. Riyad yönetimi bu yüzden gelirini artırma arayışına girdi.

Suudi Arabistan'da bazı büyük şirketler, çalışanlarının maaşlarını ödemekte zorluklar çekmişti. Maaşları ödenmeyen çalışanlar, eylem düzenlemişti.

"SUUDİ ARABİSTAN İFLAS EDEBİLİR"

Suudi Arabistan'ın düşen petrol gelirleri ve farklı ülkelerdeki grupları cömertce desteklemesinin krallığın sonunu getirebileceği düşünülüyor. Sarah Chayes The Atlantic'te kaleme aldığı "Suudi Krallığı’nın çöküşüne hazırlanmak" adlı yazısında "Birleşik Devletler uzun süredir sadakati kiralamak için kullanılan sonu gelmez bir nakit hazinesine sahip olan kraliyet ailesine bel bağlamış durumda. Bugünkü düşük petrol fiyatlarına ve Suudi yetkililerin silah alımını arttırmasına rağmen ve hatta Yemen’deki ve diğer yerlerdeki askeri maceralara rağmen Riyad’ın bütçesi anca tükeniyor." demişti.

IMF DE UYARDI; SUUDİ ARABİSTAN 5 YIL İÇİNDE İFLAS EDEBİLİR

Uluslararası Para Fonu IMF'nin bir raporuna göre, Suudi Arabistan beş yıl içinde iflas edeceğini belirtmişti.

IMF'nin Orta Doğu direktörü Mesud Ahmed, El- Cezire'ye yaptığı açıklamada, sadece bu yıl içinde petrol fiyatlarında 360 milyar dolarlık düşüşün meydana geldiğini söylerken, "Petrol fiyatlarındaki düşüşün büyük ve kalıcı olması ihtimaline karşı Suudi Arabistan Krallığının diğer petrol ihracatçıları gibi bütçesinde büyük kesintiler yapması bekleniyor" demişti.

Uluslararası Para Fonu Orta Doğu direktörü Mesud Ahmed tarafından açıklanan rapora göre, petrol gelirlerinin, ülke gelirinin yüzde 90'ını oluşturduğu Suudi Arabistan'da, petrol fiyatlarındaki düşüş, ülke ekonomisini oldukça sarstı. Suudilerin mevcut finansal varlıklarının ömrünün beş yıl olduğu açıklanan raporda, "Suudi Arabistan'ın şu an 654,5 milyar dolar döviz rezervi bulunmakta, ancak hızla eriyor" vurgusu da vardı.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?