banner39

Ebulfutuh da referandumu boykot edecek

Mısır cumhurbaşkanı adaylarından Eblfutuh'un partisi, referandumu boykot kararı aldı, darbe anayasası aleyhinde pankart asan 22 parti üyesi gözaltına alındı

Ortadoğu 13.01.2014, 16:11 13.01.2014, 16:11
Ebulfutuh da referandumu boykot edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır’ın başkenti Kahire’de bir basın toplantısı düzenleyen Güçlü Mısır Partisi, 14 -15 Ocak günlerinde yapılacak anayasa referandumunu boykot etme kararı aldıklarını açıkladı.

Kahire’deki Safir Oteli’nde düzenlenen basın toplantısına, Güçlü Mısır Partisi Genel Sekreteri Ahmed Salim ve sözcüsü Ahmed İmam katıldı. Partinin kurucusu ve Mısır’da 2012’de yapılan seçimlerde cumhurbaşkanı adaylarında Abdülmünim Ebu'l Futuh ise geçirdiği ameliyat dolayısıyla toplantıya katılamadı.

Toplantıda konuşan parti yetkilileri, yeni anayasa taslağının bütün Mısır’ı kapsamadığı için referandumu boykot etme kararı aldıklarını açıkladı.

Salim ve İmam, partiden 22 kişinin anayasa aleyhinde pankart taşıdıkları için gözaltına alındığını belirterek, “Anayasaya hayır demek sanki suç.” ifadelerini kullandı.

Mısır halkının barışçıl gösterilere davet eden Güçlü Mısır Partisi, referandum günü ise protestolara katılmayacaklarını duyurdu.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?