banner39

Eğit - Donat için ABD'den ekip geldi

Suriyeli muhaliflerin eğitimi için ABD'den özel bir ekibin Türkiye'ye geldiği belirtiliyor

Ortadoğu 30.04.2015, 16:12 30.04.2015, 17:12
Eğit - Donat için ABD'den ekip geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile ABD arasında, görüşmeleri ekim ayından bu yana devam eden ve başlaması iki kez ertelenen Suriyeli muhalifler için planlanan “eğit-donat programında” son aşamaya gelindi.

Hürriyet'in iddiasına göre Bordo Bereliler olarak adlandırılan Türk Özel Kuvvetlerinin vereceği eğitime katkıda bulunacak olan ABD Özel Kuvvetlerden 40 kişiden fazla bir ekip Türkiye’ye geldi.

“Eğit-donat programı”nın uygulanacağı Kırşehir Hirfanlı’daki Jandarma Eğitim Merkezi’ne geçen ABD personelinin, Türkiye’ye hükümetin daha önce çıkardığı Irak-Suriye tezkereleri kapsamında geldikleri belirtildi.

Yetkililer, programın en geç 10 gün içinde başlamasının planlandığını söyleyerek, eğitim alacak Suriyeli muhalifler arasında Türkmenlerin çoğunlukta olacağını ifade ettiler. Aynı kaynaklara göre, eğitim alacakların seçimini MİT yapıyor ve seçme işi kısa sürede tamamlanacak. Eğit-donat programının daha önce Aralık 2014 ile bu yılın şubat ayında başlaması öngörülmüş ancak bu çeşitli nedenlerle gerçekleşmemişti.

ÜRDÜN’DE BAŞLADI

Eğit-donat programının bir diğer ayağı olan Ürdün’de ise eğitime kısa süre önce başlanıldı. Eğitilecek Suriyelilerin tüm teçhizatını ABD karşılayacak. Pentagon, Türkiye’nin yanı sıra Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün’de bir yıl içinde 5 bin Suriyeli muhalifin eğitilmesini planlıyor. Bunlardan 2 bini Türkiye’de eğitilecek. Türkiye’deki eğitimin 400’er kişilik gruplar halinde verilecek. Eğit-donat maliyetinin 500 milyon doları aşacağı ifade edilirken, Türkiye’nin ne kadar katkı sağlayacağına dair ise bilgi verilmekten kaçınılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?