banner39

Eğit-donat programı yeniden düzenlenecek

Muhaliflere yönelik eğitimlerden istediğini elde edemeyen ABD, bu konuda yeni düzenlemeler yapacak

Ortadoğu 09.09.2015, 07:49 09.09.2015, 09:03
Eğit-donat programı yeniden düzenlenecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Cook, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programı üzerinde bazı düzenlemeler yapmayı planladıklarını bildirdi.

Peter Cook, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, "(Eğit-donat) Bu programın ilk safhasının umduğumuz türden bir verimle başlamadığı noktasında açık sözlü olduk. Bundan dersler aldık ve almaya da devam ediyoruz" dedi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın, Suriyeli "ılımlı" muhalif güçleri IŞİD'e karşı mücadelenin kritik bir öğesi olarak gördüğünü ve bu güçlere yönelik eğit-donat programının "doğru strateji" olduğuna hala inandığını kaydeden Cook, bununla birlikte, ABD yönetimi olarak, programda yaşanan birtakım sorunları gidermenin yollarını da değerlendirdiklerini belirtti.

"(Süreç boyunca) Program üzerinde ayarlamalar, düzenlemeler yapacağız" ifadesini kullanan Cook, bu düzenlemelerin içeriğine dair herhangi bir detay vermedi.

ABD ve koalisyon güçleri tarafından IŞİD’e karşı savaşmaları için eğitilip silahlandırılan Suriyeli ılımlı muhaliflerin ilk mezun grubunun, temmuz sonunda Suriye’ye geçtikten sonra Nusra Cephesi'nin saldırısına uğradığı ve 20’den fazlasının Nusra Cephesi tarafından alıkonulduğu belirtilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?