banner39

Ekonomik durgunluk Yemen'de yeni bir insani krize yol açabilir

Yemen'de İran destekli Husilerin petrol limanlarına yönelik saldırılarının akabinde petrol ihracatının durması nedeniyle ülkede yeni bir insani kriz yaşanabileceği uyarısı yapıldı.

Ortadoğu 29.12.2022, 18:13
Ekonomik durgunluk Yemen'de yeni bir insani krize yol açabilir

Ekonomik Medya ve Araştırma Merkezinin hazırladığı rapora göre, petrol ihracatının durmasının fiyat artışlarına ve yerel para biriminin dolar karşısında değer kaybetmesine yol açarak ekonomik durgunluğa sebep olacağı ifade edildi.

Ekonomik durgunluğun, ülkeyi yeni bir insani krize sürükleyeceği, yoksulluk düzeyinin artacağı ve halkın alım gücünün düşeceği uyarısı yapılan raporda, petrol limanlarının hedef alınmasının askeri çatışmalardan daha ağır sonuçlar doğuran ve halkın belini büken ekonomik bir savaş olduğu belirtildi.

Husiler, ekim ayında Hadramevt ilinin idari merkezi Mukella kentinde bulunan Dabbe Petrol Limanı ile Şebve ilindeki En-Nuşeyme Petrol Limanı'nı, 9 Kasım'da da Kuna Limanı'nı hedef almıştı.

Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?