El-Bab için son hazırlıklar; operasyonu Türkiye yönetecek

TSK, ABD Özel Kuvvetleri ve ÖSO arasında yapılan toplantıda, hazırlıkları hızlanan El Bab kentini IŞİD’den kurtarma operasyonunu Türkiye’nin yönetmesine karar verildi. 25 ABD askeri de uzaktan uçakları yönlendirerek destek verecek

El-Bab için son hazırlıklar; operasyonu Türkiye yönetecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fırat Kalkanı harekâtı 25’inci gününe girerken, Çobanbey’in doğusundan ve Azez kırsalından 2 kolla El Bab’a ulaşmayı hedefleyen muhalifler, El Bab yakınlarındaki köylere girmek için karadan ve havadan operasyon hazırlığını yaptı. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri, Türk askerleri ve ABD Özel Kuvvetleri’nin yaptığı toplantı sonucu, operasyonu Türk askerlerinin yönetmesine karar verildi. ABD askerleri de Türk askerinin himayesinde operasyona destek verecek. ABD Özel Kuvvetleri’nden 25 askerin operasyondaki görevi “Uzaktan uçakları yönlendirmek” olarak açıklandı. Operasyon süresince ABD askerlerinin Azez yakınlarındaki Havar bölgesinde beklemesi kararlaştırıldı.

TÜRKİYE’DEN 100 ASKER

Çobanbey’in doğusu ve Havar bölgesinden El Bab’ı kuşatmaya yönelik başlatılan operasyonlarda, ÖSO’dan 2 bin savaşçıyla 100 Türk askeri ve 25 ABD Özel Kuvvetleri askerinin yer alacağı belirtildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tank, kara ve hava desteğiyle Suriye’deki IŞİD denetimindeki köyleri ele geçirerek ilerleyen muhalif birliklerin El Bab’a çok yaklaştığı ve her an kuşatmanın başlayabileceği bildirildi.

2 KÖY IŞİD’DEN ALINDI

Bu arada Çobanbey yakınındaki Kantara ve Tet Humus köyleri IŞİD’den alındı. Azez kırsalında IŞİD kontrolündeki Kefergan, Baragidah, Cakka ve Tell Hüssein köylerine ise tank, top ve zırhlı birliklerle saldıran muhaliflere savaş uçakları da havadan vurarak destek veriyor. Çok sayıda IŞİD militanının öldürüldüğü, bir IŞİD militanının esir alındığı, 300 kadarının ise Akterin bölgesine kaçtığı belirtildi. Muhalifler ele geçirdikleri bölgelerde mayın temizlemeye devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2016, 10:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35