banner39

El-Cezire, İran Kültür Bakanı ile yargıyı karşı karşıya getirdi

Yargı Sözcüsü Muhsini Ejei’den, Kültür Bakanı Cenneti’nin El-Cezire'ye yaptığı açıklamalara sert tepki: “Kültür Bakanı yargıya görev biçecek düzeyde değil”

Ortadoğu 14.01.2014, 19:46 14.01.2014, 20:12
El-Cezire, İran Kültür Bakanı ile yargıyı karşı karşıya getirdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran Yargı Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, Kültür Bakanı Ali Cenneti’nin El-Cezire televizyon kanalı ile yaptığı röportajda yargı kurumuna ilişkin açıklamalarına, “Kültür Bakanı yargıya görev biçecek düzeyde değildir” sözleriyle tepki gösterdi.

Kültür Bakanı Cenneti’nin yaklaşık 1,5 ay önce resmi ziyareti sırasında Katar televizyon kanalı El-Cezire’ye verdiği ancak kanalın iki gün önce yayınladığı röportajındaki bazı ifadelerine, İran’ın muhafazakar kesiminden sert tepki geldi.

El-Cezire muhabirinin, Hasan Ruhani’nin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından İran’ın iç ve dış politikasında meydana gelen olumlu değişimlerin yargı kurumuna da yansıyıp yansımayacağı sorusuna, “Yargı kurumunun ülkedeki yeniliklere ve değişimlere uyum sağlaması gerekir ki bu doğaldır. Söz konusu değişimlerin yargı kurumunda da yaşanacağını umuyoruz” şeklinde cevap veren Cenneti’ye, Yargı Sözcüsü Muhsini Ejei cevap verdi.

Muhsini Ejei, olağan basın toplantısında konunun gazeteciler tarafından gündeme getirilmesi üzerine, “Röportajın tercümesini okudum. El-Cezire muhabirinin sorusu tamamen önyargılı, tahrik edici ve İran yargısının aleyhine. Zeki bir yetkilinin yabancı basın tarafından yöneltilen bu tarzda bir soruya böyle bir cevap vermemesi gerektiğine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Kültür Bakanı Cenneti ile görüştüklerini ve kendisinin röportajın tahrif edildiğini söylediğini aktaran Muhsini Ejei şunları kaydetti:

“Eğer gerçekten bir tahrif söz konusu ise Cenneti en kısa zamanda haberi tekzip etmeli ve televizyon kanalına tepki göstermelidir. Röportaj yaklaşık 40 gün önce gerçekleştirmiş ve televizyon kanalı şimdiye kadar bunun 3 bölümünü yayınlamış, burada sorulması gereken önemli soru televizyon kanalının niyeti. Niyet tahrik etmek değil mi?”

“Ali Cenneti yargıya görev biçecek düzeyde değil, zira yargı kurumu anayasa ve rejimin genel politikaları çerçevesinde hareket eder. Ne günün akışına ne de siyasi olaylara tabidir ve politize edilmemelidir” diyen Muhsini Ejei, söz konusu açıklamaların yargının anayasayı çiğnemesi anlamını taşıdığını ifade etti.

Öte yandan Devrim Muhafızları'na yakınlığıyla bilinen Fars haber ajansı da röportaj metninin Farsça tercümesini yayınladığı haberinde, “El-Cezire’nin 28 Kasım’da kültür bakanının Katar ziyareti sırasında yapılan röportajı neden iki gün öncesine kadar beklettiği merak konusu” ifadesine yer verdi.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?