banner15

El Ezher Alternatif Anayasası kabul edildi

El Ezher Üniversitesi tarafından 70'li yıllarda hazırlanmış olan alternatif Anayasa (El Ezher Vesikası), Mısır siyasi hareketleri tarafından, örnek bir Anayasa taslağı olarak kabul edildi.

El Ezher Alternatif Anayasası kabul edildi

Abdullah Aydoğan Kalabalık- Dünya Bülteni/Kahire

Anayasa tartışmalarının son dönemde iyice göndeme geldiği Mısır'da, El Ezher Üniversitesi tarafından yetmişli yıllarda hazırlanmış olan alternatif anayasa, (El Ezher Vesikası) Mısır siyasi hareketleri tarafından, örnek olarak kabul edildi.

El Ezher Üniversitesi’nde yapılan toplantıya, Mısır Cumhurbaşkanlığı için aday olmaları beklenen Muhammed el Baradey, Amr Musa, Selim el Avva, Yarın Partisi’nin kurucusu Eymen Nur’un yanı sıra Müslüman Kardeşler temsilcileri katıldı.

El Ezher şeyhi Ahmed el Tayyib yapmış olduğu açıklamada: "Halkın istekleri doğrultusunda devlet milli, anayasa ve demokratik bir devlet olarak kabul edilmektedir. Ülke yönetimini her hangi bir grubun elinde bulundurması bu vesika tarafından engellenmektedir. Yeni anayasada önemli olan halkın iradesi olacaktır.’ dedi.

Mısır Cumhurbaşkanlığına aday olması beklenen Selim el Avva toplantıdan sonra yaptığı basın açıklamasında; "El Ezher Vesikasının bütün katılımcılar tarafından Mısır’da yeni hazırlanacak olan anayasaya konusunda ülkedeki siyasi hareketlerin arasındaki anlaşmazlıkları gidermek için bir yol gösterici olarak kabul etmiştir." dedi.

Amr Musa ise: "Bu vesikanın prensiplerini kabul ettik. Bu vesika yeni anayasanın hazırlanmasında ve ülkede yaşanan siyasi anlaşmazlıklarda mürşid olarak kabul edilmiştir. Vesikadaki prensipler Mısır’ın yeni anayasasını oluşturan bütünün parçalarından birisi olacak." dedi.

Yarın Partisi kurucusu Eymen Nur El Ezher’in 92 yıl sonra tekrar Mısır siyasi hayatına döndüğünü hatırlatarak El Ezher Vesikasının son derece modern bir taslak olduğunu söyledi. Nur sözlerine şöyle devam etti: "Vesika Mısır halkı ve siyasi güçlerini birleştirmiştir. Ben daha önce Yarın Partisi’nde vesikayı kabul ettiğimi söylemiştim. Bu gün bu konudaki sözlerimi tekrarladım."

 

El Ezher alternatif anayasası

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 07:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35