banner39

El Ezher peçe yasağında ikiye bölündü

Fransa'daki peçe yasağına destek veren Ezher'den karşıt sesler de yükseldi

Ortadoğu 18.09.2010, 07:52 18.09.2010, 10:14
El Ezher peçe yasağında ikiye bölündü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Fransa temsilciler meclisinin peçe yasağı, Mısır’daki El Ezher üniversitesine “destekleyenler” ve “karşı çıkanlar” şeklinde ikiye böldü.
 
İslami olmayan ülkelerde ikamet eden bir grup İslam alimi, Müslümanların yaşadıkları toplumun kurallarına uymaları gerektiğini savununca, bu durum tepki topladı.

Ezher'de bir grup alim, peçenin İslami bir elbise olduğunu ve Müslüman kadınların peçeyi çıkarmaya zorlanamayacağını söyledi.
 
Fransa'da peçe yasağının kabülü sonrası, El Ezher büyük Âlimler Heyeti üyesi Şeyh Mahmud Aşur, bu gibi ülkelerde yaşayan Müslümanların toplumsal kurallara uyması gerektiğini söyleyerek yeni bir tartışmanın başlamasını sağladı. Ezher'in geçtiğimiz aylarda vefat eden reisi Tantavi de, yine Fransız okullarındaki başörtüsü yasağı ile ilgili olarak Fransız kanunlarına uyulmasını ve Müslüman kızların başını açmasını istedi.

Şeyh Mahmud Aşur’a göre Müslümanların var olan kurallara uymaması İslam’ın ve Müslümanların imajına zarar verebilir.

Şeyh Mahmud Aşur, ayrıca peçenin İslam’da başörtüsü gibi farz olmadığına dikkat çekti ve “peçe ne mefruz (farz) sayılır, ne de merfuz (karşı çıkılması gereken) sayılır” dedi.

Kahire’deki İslam İşleri Yüksek Konseyi üyesi Şeyh Yusuf El Bedri ise temel hak ve özgürlüklerle çeliştiği gerekçesiyle peçe yasağını eleştirdi. Şeyh El Bedri, çıplaklığın özgürlük sayıldığı bir yerde örtünmeye de özgürlük sağlansa gerektir, dedi.

Şeyh Yusuf El Bedri, ahlak ve edebin azaldığı bir dönemde peçenin özellikle İslami bir gereklilik olduğunu savundu.

Kaynaklar, Ezher içinde Aşur'a da Bedri'ye de destek veren aalimler olduğunu belirtiyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?