banner39

El Kaide Güney Yemen'de giderek büyüyor

Yemen'de İran destekli Şii Husi ve devrik lider Salih yanlıları ile Suudi Arabistan ve ABD destekli hükümet güçleri arasındaki çatışmalar devam ederken el-Kaide'nin bölgede mali yardım ve silah desteği ile gittikçe güçlendiği belirtiliyor

Ortadoğu 26.10.2016, 13:11 26.10.2016, 15:07
El Kaide Güney Yemen'de giderek büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İki yıldır devam eden Yemen iç savaşında Arap yarımadası el-Kaidesi AQAP'ın şu an hiç olmadığı kadar güçlü ve iyi silahlanmış olduğu belirtiliyor.

Altyapısı zayıf olan ve Ortadoğu'nun en yoksul ülkesine karşı Suudi Arabistan liderliğinde yürütülen hava saldırıları devam ederken, karşısında Şii Husilerin direnişi de sürüyor. Yemen'deki savaşta üçüncü bir cephenin sahibi olan El Kaide ise yerel halklarla iyi ilişkiler kururak, büyümeyi sürdürüyor. 

Savaşta, 24 Nisan tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan hava saldırıları sonrasında el-Kaide kontrolünde olan Hadramevt'in el Mukalla liman şehri, hükümet güçlerince yeniden ele geçirilmişti. Bazı analistler ise El-Kaide'nin el- Mukalla şehrinden stratejik olarak geri çekildiği öne sürmüştü. El-Mukalla Mart 2015 'de AQAP tarafından alınmıştı. Nisan ayındaki Suudi Arabistan ve BAE saldırılarının ardından 800 el-Kaide üyesinin öldürülerek şehrin geri alındığı iddia edilirken, AQAP bu iddiayı yalanlamış ve geri çekilirken sadece 10 üyesinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

YEREL POLİTİKA

AQAP 2011'den beri yerel topluluklarla iyi ilişkiler kurma politikası izliyor.

Örgüt artık sosyal yardıma oldukça önem veriyor. Drone saldırıları sonucu hasar gören su kuyularının yenilenmesi hatta hastanelerde tedavi görmek isteyenlere seyahat desteği yapmasının yanısıra hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemeyi gündeminde tutuyor.

AQAP şu anda Yemen'in güneyinde etkili. Örgüt, verimli çalışmalar sonucu yerel halk ile sıkı bağlar kurarak desteğini arttırıyor. AQAP özellikle stratejik Taiz ve el-Bayda şehirlerinde devam eden savaşta önemli rol oynuyor. Bu iki şehirde kontrolü ele geçirdiği taktirde dağlık bölgelerde ve Sanaa'ya ulaşımı kontrol altına almak istiyor.

Husilerin ise devrik lider  Ali Abdullah Salih yanlıları ile birlikte verdiği mücadelesinde, AQAP ile ilişkileri karmaşık durumda.

Yemen'de DEAŞ etkisi oldukça sınırlıyken son zamanlar el-Kaide'ye bağlı gruplarla yakın ilişkiler içine girmesi, Batı tarafından iki grubun birleşmesi iddialarını gündeme getirdi.

Eline silah alan erkeklerin çoğunun tek amacı ailelerine geçinecek para temin etmek. Batılı kaynaklara göre ise, AQAP bir ay öncesine kadar kıdemli askerlere 1100 dolar maaş ödeyerek iyi silah ve gıda temini vaadi sunuyordu. Hükümet yanlısı savaşanlarla AQAP yanında savaşanlar arasındaki çizgi ise giderek bulanıklaşıyor.

Bazı analistler, AQAP liderlerliğini, Tolstoy'un roman kahramanı General Kutuzov'a benzetiyor. Tolstoy, Savaş ve Barış adlı romanında, Moskova önlerine gelen Napolyon'un, sayıca az olan Rus ordusunu görünce, 'Bunlar azdır ve ancak saldırgan hükmündeler' yorumunu yapar. Tolstoy romanında Rus general Kutuzov'a "Sayıca az olabiliriz ama benim askerlerim sabır ve zaman ile galip olacaklardır" dedirtir. Analistler, Yemen'deki savaşta da, Kutuzov benzeri bir yaklaşım sergileyen AQAP'ın, uygulamaya çalıştırdığı stratejinin merkezini de bu düşüncenin oluşturduğu görüşünde

Para ve malzemeyi iyi koordine ile kullanmayı öğrendiğini kanıtlayan AQAP, yoksulluk ve güvensizliğin had safhaya çıktığı bölgede, kentsel nüfus çoğunluğunu da kendisine katılmaya ikna etmede gücü oldukça yüksek görünüyor.

SİLAHLARIN BOYUTUNDA DEĞİŞİKLİK

Savaşa rağmen Yemen'de küçük silahların fiyatlarının son bir yıl içinde azalma gösterdiği raporlara yansıyor. En önemlisi ise Yemen'e yapılan silah satışının küçük silahlarla sınırlı olmaması. Kolayca yeniden işlevlendirelebilecek olan anti-tank füzeleri gibi daha gelişmiş silahlar AQAP'ın yanında savaşmak isteyen milislere teslim ediliyor.

Suudi Arabistan tarafından sağlanan ve fiyatı 50 doların altında olan Steyr AUG model küçük silahların yerini artık BGM-71 TOW füzeleri, 9 M133 Kornet tanksavar füzeleri ve gece görüş ekipmanları yer almaya başladı

CİHAD JEOPOLİTİĞİ

El-Kaide'nin 'Cihad jeopolitiğinin', Usama Bin Ladin'in ölmesinin ardından zor bir dönem geçirdiği gerçek. Ama yerel gruplarla uzlaşarak yeni alanlar meydana getirme stratejisi izleyen örgütün fikirleri her yere yayılıyor. Fransa'nın Sahra çölünde El Kaide'nin Magrep ayağı AQMI'ye karşı gerçekleştidiği Serval operasyonu ile zayıflayan örgüt, gücünü yeniden toparladı.

El Kaide'nin Afrika'daki hücreleri şimdi Mali'nin de ötesinde Batı Afrika ve Burkino Faso'ya kadar eylem yapma gücüne ulaştı. Gelecekteki nüfuz alanları gözüyle baktığı Tunus ve Libya'da bir temas ağı oluşturdu. El Kaide'nin Arap Yarımadası'ndaki örgütü AQAP'a gelince, buradaki finansal kapasitesini üçe katladı ve Yemen'de bir hayli gelişti. Son olarak Suriye'de, ismini Şam'ın Fethi Cephesi olarak değiştiren El Nusra Cephesi ile işbirliği sürüyor."

"IŞİD, tümüyle dışlama stratejisi izliyor. Kendi düşüncelerini paylaşmayan diğer güçlerle bütün işbirliklerini dışlıyor, hilafetin tanınmasını istiyor. Bunu reddeden herkesi 'Allahsız ve kafir' ilan ediyor" diyen bazı analistlere göre El Kaide artık hilafet stratejisi izlemiyor; bunun yerine yerel güçlerle işbirliğini geliştirip ardından imkan bulursa İslam emirlikleri kurma stratejisini takip ediyor

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?