banner15

El Kaide'den IŞİD'le güç birliği çağrısı

El Kaide lideri Zevahiri, silahlı grupların ihtilafları bırakıp Esad, Suriye, ABD, Avrupa ve Hizbullah'a karşı bir olması gerektiğini söyledi

El Kaide'den IŞİD'le güç birliği çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

El Kaide lideri Eymen El Zevahiri, Batıdan gelen tehditlere karşı Müslümanları birlik olmaya çağırdı. Zevahiri'ye ait olduğu öne sürülen ses kaydında ABD, Rusya, İran, Nusyariler ve Lübnan Hizbullah’ının kendilerine karşı birlik olduğu ifade edilerek muhalif grupların aralarındaki ihtilafları sonlandırması isteniyor.

Ses kaydında savaşan tüm taraflara seslendiğini kaydeden Zevahiri, "ABD, Avrupa, Ruslar, Rafıziler, Nusayriler bize karşı saldırılar düzenliyor. Doğu Türkistan'dan Fas'a kadar ümmete karşı olan bu ittifaka karşı birlik olmak gerekiyor" ifadelerini kullanıyor.

Ses kaydının ne zaman alındığı net olarak bilinmese da Zevahiri'nin Rusya’nın 30 Eylül'de Suriye'de başlattığı hava saldırılarından bahsetmesi sebebiyle Ekim ayı içerisinde yapıldığı belirtiliyor.

İsrail’in Filistin’deki işgalini de eleştiren Zevahiri, Yahudilere yönelik bıçaklı saldırıları överek büyük eylemler için çağrı yapıyor.

Hz. Ali ile Hz. Muaviye arasındaki savaşı örnek veren Zevahiri, Rum Hükümdarının Muaviye’ye mektup göndererek kendisine destek olma teklifini hatırlatıyor. Zevahiri, Muaviye’nin bu teklife Ali ile arasındaki ayrılığa son verip Rum topraklarına yürüme tehdidiyle karşılık verdiğini belirtiyor ve tüm grupların batıya karşı bir olmasını istiyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında Zevahiri, kendisine ait olduğu öne sürülen bir başka ses kaydında örgütün eski bir mensubu olan Ebu Bekir Bağdadi’nin liderliğindeki IŞİD’in 'meşruiyetini' reddetmişti. Ancak aynı ses kaydında Irak veya Suriye’de olsaydı, Batı'nın ittifakına karşı bu örgütle işbirliği yapabileceğini de söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 18:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35