banner39

El Kaide'nin fikir hocası gözaltında

El Kaide'nin Irak kolu fikir hocası kabul edilen Ebu Muhammed El Makdessi, Ürdün'de gözaltına alındı.

Ortadoğu 19.09.2010, 23:39 19.09.2010, 23:39
El Kaide'nin fikir hocası gözaltında


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
El Kaide örgütünün Irak kolu lideri Ebu Musab Zerkavi'nin eski fikir hocası kabul edilen İssam Ebu Muhammed El Makdessi, Ürdün'de gözaltına alındı.

Makdessi'nin bir yakını, "Güvenlik kuvvetleri Cuma akşamı sorgulamak için götürdüler, hala evine dönmedi, daha sonra gözaltına alındığını duydum" açıklamasında bulundu.
Adının açıklanmasını istemeyen bu kişi, gözaltına alınma nedenini ise bilmediğini söyledi.

Gerçek adı İssam Barkavi olan Makdessi ile 2006'da öldürülen Zerkavi'nin 1992'de tanıştığı ve Zerkavi'nin Makdessi'nin aşırı uçtaki Sünni grubuna katıldığı belirtiliyor.

Zerkavi ile Makdessi'nin yasa dışı örgüte üye olmaktan 5 yıl Ürdün'de hapis yattığı, 1999'da da Kral Abdullah'ın tahta çıkışı dolayısıyla ilan edilen genel aftan yararlandığı ifade ediliyor. Bundan sonra ise ikilinin, başgösteren ideolojik ayrılıkların sonucunda, yollarını ayırdıkları kaydediliyor.

2005'te Ürdün'de bir kez daha gözaltına alınan Makdessi, açlık grevi yapmış ve 2008'de insani nedenlerle salıverilmişti. Filistin kökenli Makdessi'nin 2 karısı ve 8 çocuğu bulunuyor. 
 
 

banner53
Yorumlar (1)
Mucahid MUCAHID 11 yıl önce
Seyh makdisi icin esaret sereftir. O omrunun esaret icinde gecme riskini goze aldi ve sozlerinden davasindan vazgecmedi.

Murted Urdun Hukumeti ise Mucahid Ebu Ducabe El Horosani (r.h.) kardesimizin Afganistanda C.I.A. elemanlarina yaptigi operasyondan sonra kudurmustur. Cunku o operasyonda Urdunlu ve cok tecrubeli bir istihbarat subayi da olmustur. Urdun bunun icin kudurmustur ve Seyh maktisiye bu kisas tutuklamasini yapmak icin gun saymistir. Rabbimiz Seyhimizin esaretini cozsun ve onu mucahidlere ulastirsin.
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?