banner39

El Nusra, 5 Lübnan askerini serbest bıraktı

El Nusra Cephesi, kaçdığı Lübnan askerlerinden 5'ini serbest bıraktı

Ortadoğu 01.09.2014, 10:49 01.09.2014, 10:57
El Nusra, 5 Lübnan askerini serbest bıraktı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nusra Cephesi'nin, Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında kaçırılan Lübnan askerlerinden 5'ini serbest bıraktığı bildirildi.

Nusra Cephesi'nden güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir yetkili, yaptığı açıklamada, kaçırılan 18 Lübnan askerinden Sünni olan 5'inin, Arsal'ın ileri gelenlerinden Şeyh Mustafa el-Huceyri'ye teslim edildiğini, geceyi kasabada bir camide geçirdikten sonra sabah fiilen serbest kalacaklarını ifade etti.

Söz konusu askerlerin Sünni olduğunu, Sünniler ile savaşmadıkları için askerlerin serbest bırakıldığını ifade eden yetkili, "Şu an için elimizdeki Hristiyan esir askerlerden hiçbirini bırakmayacağız" dedi.

Nusra, Lübnan'daki Hristiyan Özgür Yurtseven Hareketi'ne bir çağrı yaparak Hizbullah'la ayrışmasını ve tarafsız olmasını istedi. Nusra Cephesi, rehin alınan Hristiyanların serbest bırakılması için hareketin tarafsız bir tavır takınması gerektiğini söyledi.

Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında ordu birlikleri ve Suriye'den gelen silahlı gruplar arasında 2 Ağustos'ta başlayan çatışmalar, 7 Ağustos'ta son bulmuştu. Arsal kırsalına giren Nusra Cephesi ve IŞİD grupları, varılan ateşkes uyarınca kademeli olarak bölgeden çekilirken, 20'den fazla askeri rehin almış, daha sonra içlerinden 8'ini serbest bırakmıştı.

Ordu güçlerinin, IŞİD liderlerinden olduğu iddia edilen Ebu Ahmed el-Cuma'yı, Arsal'daki askeri barikatı geçişi sırasında gözaltına almasından sonra, bölgede yeniden çıkan çatışmalarda, 17 asker ölmüş, 86 asker yaralanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?