banner39

El Nusra bir Lübnan askerini daha öldürdü

El Nusra grubu, rehin alınan Bağdadi'nin eski eşi ve şişani'nin eş ve çocuklarının serbest bırakılmaması sonucu, kaçırdığı Lübnan askerlerinden birini daha öldürdüğünü duyurdu

Ortadoğu 06.12.2014, 09:06 06.12.2014, 13:55
El Nusra bir Lübnan askerini daha öldürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Beşşar Esad'a karşı savaşan silahlı gruplardan el Nusra Cephesi, Lübnan-Suriye sınırındaki Arsal'da esir aldığı Lübnanlı askerlerden Ali Bazzal'ı infaz ettiğini açıkladı. El Nusra Cephesi, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayınladığı mesajda, "Lübnan ordusu, kadın ve çocuklarımızı tutukladığı için savaş esiri olarak elimizde bulunan Ali Bazzal'ı infaz ettik. Eğer en kısa zamanda kız kardeşlerimiz serbest kalmazsa elimizdeki diğer rehineleri infaz etmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Lübnan İçişleri Bakanı Nihat el-Maşnuk, bir yerel televizyona yaptığı açıklamada, Suriye-Lübnan sınırında Lübnan askeri istihbaratı tarafından gözaltına alınan Saca el-Duleymi'nin IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin eski eşlerinden biri olduğunu söylemişti. Duleymi ile beraber gözaltına alınan kız çocuğunun ise yapılan DNA testleri sonucu Bağdadi'nin kızı olduğunu açıklamıştı.

Diğer taraftan, Nusra Cephesi'nin liderlerinden Enes Çerkes ise yine Lübnan ordusu tarafından gözaltına alınan aile üyeleri serbest kalana kadar askerlerin eş ve çocuklarını kaçırma tehdidinde bulunmuş ve rehin askerlerle ilgili pazarlıkları da durdurduğunu açıklamıştı.

Nusra Cephesi, geçen haftada Ali Bazzal'ın hayatına karşılık "terör örgütlerine yardım ve yataklık" suçlamasıyla Lübnan'da tutuklı bulunan Cumana Humeyyid'in serbest bırakılmasını talep etmişti.

Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında ordu birlikleri ve "Suriye'den gelen silahlı gruplar" arasında ağustosta çıkan çatışmaların ardından Nusra Cephesi ve IŞİD grupları, bölgeden aşamalı olarak geri çekilirken, 20'den fazla askeri rehin almış, daha sonra 13'ünü serbest bırakmıştı. Nusra Cephesi, 20 Eylül'de ordunun kendilerine ait bazı noktaları hedef alması üzerine asker Muhammed Hamiyye'yi öldürdüğünü açıklamıştı. Askerlerden Kemal el-Haciri'nin ise 1 Ekim'de Katarlı arabulucular vasıtasıyla Lübnan güvenlik güçlerine teslim edildiği bildirilmişti.

LÜBNAN KADINLARI MÜZAKERE İÇİN KULLANACAK

Lübnan İçişleri Bakanı Maşnuk, basının kadınların kimlikleriyle ilgili sürekli haber yapmasından rahatsızlık duyduklarını açıkladı. "Kadınların isimlerinin sızdırılması, rehin askerlerimizin durumunu zora soktu" diyen Maşnuk, kadınları askerlerin serbest bıraklmaları için yürütülecek müzakerelerde koz olarak kullanmak istediklerini söyledi.

Maşnuk, "Medya, kadınların isimlerini açıklayarak yanlış yapmış olsa da, onları serbest bırakma yönünde bir karar almadık. Çünkü onlar müzakerelerin bir parçası olacak yoksa onları gördüğümüz ilk yerde tutuklamazdık" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?