banner39

El Nusra, 'eğit-donat'tan 5 kişiyi öldürdü

Eğit-donat birliği ve Nusra Cephesi arasında çıkan çatışmalarda birlikten 5 kişi öldü, 16 kişi yaralandı

Ortadoğu 01.08.2015, 11:09 01.08.2015, 11:09
El Nusra, 'eğit-donat'tan 5 kişiyi öldürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’de ‘ılımlı’ muhalifler arasından seçilen ve özellikle IŞİD ile savaşması amacıyla, ABD , Türkiye ve Ürdün tarafından yürütülen “eğit-donat programı” kapsamında eğitilerek sahaya gönderilen savaşçılardan 8’i daha Nusra Cephesi tarafından tutuklandı. Çıkan çatışmada eğit-donat birliklerinden 5 kişi ölürken 16 kişi de yaralandı.

ABD ve Türkiye tarafından ortaklaşa hazırlanan “eğit-donat” programına katılan ve Türkiye’de eğitilen 54 Suriyeli, 13 Temmuz'dan itibaren silahlarıyla birlikte Suriye içlerine girmeye başlamıştı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, çoğunluğu Türkmen olan bu ilk grup, Suriye'nin kuzeyindeki Halep vilayetinin Azez kasabasında Malikiye beldesinde konuşlandı.

Ancak bu grup Suriye’ye geçtikten kısa bir süre sonra, Nusra Cephesi örgütü, birliğin Türkmen komutanı Albay Nedim Hasan ve yardımcısı ile 18 eğit-donat askerini tutuklamıştı.

Silahlı gruplar tarafından tutuklanan bu kişilerin serbest bırakılması için Türkiye’nin de özellikle Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üzerinden devrede olduğu biliniyordu.

Bu müzakereler sürerken Nusra Cephesi’nin söz konusu gruba karşı yeni bir operasyon düzenlediği öğrenildi. Anadolu Ajansı’nın yerel kaynaklardan aktardığı bilgiye göre, eğit-donat birliği ile Nusra Cephesi arasında çıkan çatışma sonucu, birlikten 5 kişi öldü, 16 kişi yaralandı ve 8 kişi daha Nusra Cephesi tarafından alıkonuldu.

Nusra Cephesi, “eğit-donat” programı kapsamında eğitimden geçirilerek Suriye’ye gönderilen silahlıları “ABD ile işbirliği içinde olmak”la suçluyor

NUSRA'YA YÖNELİK OPERASYONLAR ARTTI

Bu arada koalisyon güçlerine ait insansız hava araçlarının da Nusra Cephesi'ne ait karargahlara saldırı düzenlediği ve yaralananlar olduğu bildirildi. Nusra Cephesi ABD'nin terör örgütleri listesinde bulunuyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları, Eylül 2014'ten bu yana Halep ve İdlib'teki Nusra Cephesi'ne ait karargahlara aralıklarla saldırı düzenliyor. Son olarak dün koalisyon güçleri, İdlib'in kuzeyinde yer alan Akrabat köyü ile Darkuş kasabasında Nusra Cephesi'ne ait merkezleri vurmuştu.

Nusra Cephesi’nin öncülük ettiği ve 13 ayrı cihatçı örgütten oluşan Fetih Ordusu, geçen nisan ayında Suriye’nin İdlib vilayetinin merkezini orduyla sert çatışmaların ardından ele geçirmiş, Fetih Ordusu’na Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin destek verdiği öne sürülmüştü.

 

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?