banner39

El Nusra İdlib'de muhaliflerin elindeki bölgeyi aldı

El Nusra Cephesi, Suriye'de İdlib kentinin kuzeyinde muhalif grupların elinde bulunan bölgesi ele geçirdi

Ortadoğu 03.11.2014, 13:27 03.11.2014, 15:13
El Nusra İdlib'de muhaliflerin elindeki bölgeyi aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nusra cephesi, hafta sonu, İdlib'te kendilerine savaş açan ABD destekli iki grubu safdışı etti. İngiliz gazetesi Telegraph, yeni durumun, ABD'nin Suriye politikasını da yeni bir sıkıntıya soktuğunu ileri sürdü. ABD'nin desteklediği muhalif grupların elinde bulunan İdlib'in kuzeyindeki birçok bölge, geçtiğimiz hafta başlayan çakışmalar sonrası, hafta sonu El Nusra Cephesi'nin eline geçti.

Nusra Cephesi'nin bölgede bulunan önemli silah ve mühimmatları da ele geçirdiği belirtiliyor. ABD'nin destek verdiği muhalif grupların elindeki bölgenin ve ABD'nin verdiği silahların El Nusra cephesinin eline geçmesinin ardından ABD'nin Suriyeli muhaliflere destek verme konusunda geri adam atabileceği ifade ediliyor.

ABD, IŞİD'e karşı muhalif gruplarla işbirliği yapma konusunda zaten çekimser davranıyordu. ABD'nin bu çekincesinin arkasında, muhaliflerin asıl olarak Beşar Esad rejimine karşı yürüttüğü savaş olduğu belirtiliyor.

ABD'li yetkililer son günlerde asli hedeflerinin Esad'ı devirmek olmadığını dile getiriyorlardı. ABD ve muhaliflerin bu noktada ayrıştığı kaydediliyor. Diğer taraftan muhaliflerle El Nusra'nın Esad'a karşı savaşma konusunda birbirilerine paralel oldukları belirtiliyor. 

ABD, Suriye'de düzenlediği ilk hava saldırısında IŞİD'i değil, El Nusra Cephesini hedef almıştı. ABD'nin bu saldırısnın Esad rejimine fayda sağladığı için muhalif grupların da tepkisini çekmişti.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?