banner15

Emevi Camii artık bu halde - FOTO

Muhalifler ve Esad ordusu arasında çıkan çatışmalarda yanan tarihi Emevi Camii hala perişan halde bekliyor...

Emevi Camii artık bu halde - FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Esad güçlerinin saldırısıyla kısmen yanan ve içinde Zekeriya aleyhisselam'ın kabrinin de bulunduğu Halep'teki Emevi Camii ve çevresi yaşanan çatışmalar sonrası ağır tahribat gördü. Cami çevresinde çekilen son fotoğraflar aylar önce ağır tahribat gören caminin hala onarılmadığını gözler önüne serdi. 

Caminin bir kısmı geçtiğimiz sene ateşe verilmiş ve içerideki kutsal eşyalar ve tarihi eserler tahrip edilmişti. Esad, Halep'teki çatışmalardan sonra rejim güçleri tarafından çıkarıldığı öne sürülen yangında zarar gören Emevi Camii'nin restore edilmesi talimatını vermişti. Ancak camiye hale kimsenin dokunmadığı ortaya çıktı. 

Büyük Emevi Camii, Halep'in en eski ve en büyük camisi olarak biliniyor. Emeviler döneminde Kral Süleyman bin Abdül Melik tarafından inşa ettirilen Büyük Emevi Camii, mimari tarzı ve tasarımıyla başkent Şam'daki Emevi Camisi ile benzerlik taşıyor. Hz. Zekeriya'nın türbesinin içinde yer almasından dolayı cami, Zekeriya Camisi olarak da adlandırılıyor.

Yavuz Sultan Selim Mısır seferi sırasında, burada okunan bir hutbede kendini "Hâdim-i Haremeyn-i şerif" yani "Kutsal toprakların hizmetkârı" olarak nitelendirmişti. Kendisinden önce Memluk hükümdarları ise "Hâkimü'l Haremeyn-i Şerif" yani "Kutsal toprakların efendisi" unvanını kullanıyorlardı. Yavuz'un bu toprakların gerçek hakiminin Hz. Peygamber olmasından dolayı "hizmetkar" lakabını benimsediği söylenir.

Caminin avlusuna da ayakkabılar çıkarılarak giriliyordu. Cami giriş kapısının tam karşısında kalan revağın altında 10 kadar hafız sürekli Kur'an-ı Kerim okuyordu. Bu hafızların kahvaltıları ve öğle yemekleri kendilerine görevlilerce dağıtılıyordu.

Tarihi cami tahrip olması sonrası aşağıdaki şekilde görüntülenmişti. 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2013, 07:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35