banner15

ENKS'lilerin PYD'nin baskılarına karşı açlık grevi sürüyor

PKK/PYD'nin Suriye'nin kuzeyindeki baskılarına karşı ENKS üyelerinin Haseke'nin Kamışlı ilçesinde başlattığı açlık grevi 4'üncü gününde

ENKS'lilerin PYD'nin baskılarına karşı açlık grevi sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK/PYD'nin Suriye'nin kuzeyindeki baskılarına karşı Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) üyelerinin Haseke'nin Kamışlı ilçesinde başlattığı açlık grevi 4 gündür devam ediyor.

ENKS Yönetim Kurulu Üyesi Kava Azizi, yaptığı açıklamada, Kamışlı’da Peşmerge cenazesine katılan 30’un üzerinde ENKS yönetici ve üyesinin alıkonmasının üzerinden 1 ay geçtiğini hatırlatarak PYD'nin baskılarına tepki olarak başlattıkları açlık grevinin 4'üncü gününe girdiğini ifade etti.

Azizi, PYD'nin baskılarına karşı başlattıkları eylemin devam edeceğini belirterek, "Rojava'nın iradesine silahlı güçleriyle el koyan PYD'nin parti üyelerimize yönelik baskısı artarak devam ediyor. Buna tepki olarak açlık grevi başlattık. Açlık grevindekilerin sağlık durumu gittikçe kötüye gidiyor. Doktorlar bu şekilde devam ederse hayati tehlikenin söz konusu olacağını ifade ediyor." bilgisini paylaştı.

ENKS Kamışlı Teşkilatı tarafından yapılan çağrı ile partililer, 12 Eylül Pazartesi günü PYD'nin baskılarını protesto etmek amacıyla açlık grevi başlatmıştı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani de PYD'nin Suriye'nin kuzeyindeki baskılarını eleştirerek, "Suriyeli Kürtlerin geleceğinden endişeliyim.PYD, Kürtlerin yaşadığı bölgelerin tamamına el koymuş durumda. PYD, buralarda PKK'nın siyasetini uyguluyor. Türkiye ise PKK ile bir savaş durumunda." açıklamasında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2016, 20:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35