banner39

Erdoğan'ın Irak hakkındaki sözleri İran'ın hoşuna gitti

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü,Irak'taki olaylarla ilgili "Sayın Erdoğan'ın bölge ülkeleriyle ilgili açıklaması yerinde ve önemlidir" dedi

Ortadoğu 10.11.2019, 17:29
Erdoğan'ın Irak hakkındaki sözleri İran'ın hoşuna gitti

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyid Abbas Musevi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'taki olayların İran'a sıçramasıyla ilgili açıklamasının çok önemli olduğunu söyledi. 

İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) göre, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında Musevi, "Sayın Erdoğan'ın karışıklıkların diğer ülkelere de sıçrayabileceğine yönelik açıklaması yerinde ve önemli bir uyarıdır çünkü bazı gizli eller İslam ülkelerinde ihtilaf ve karışıklık çıkartmak istiyor. Erdoğan bu gizli elleri doğru bir şekilde görmüştür. Uyardılar, bu nedenle kendilerini takdir ediyoruz." dedi.

 Suriye özelinde İran-Türkiye ilişkilerini değerlendiren Musevi, "Türkiye ile ilişkilerimiz zirvededir ve hiç şu anki kadar iyi olmamıştı ama bu, İran'ın kendi konumundan vazgeçmesi anlamına gelmez." ifadelerini kullandı.

Tahran yönetiminin ülkelerin toprak bütünlüğünün ihlal edilmesine karşı olduğuna dikkati çeken Musevi, "Daha önce belirttiğimiz gibi Türkiye'nin endişelerini anlıyoruz ve bu endişelere dikkat edilmelidir." değerlendirilmesinde bulundu.  

Musevi, Barış Pınarı Harekatı sürecinde İran içinden bazı gayri resmi açıklamaların yapıldığını hatırlatarak söz konusu açıklamaların Tahran yönetiminin konuya yaklaşımını sergilemediğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin dördüncü toplantısına katılmak üzere gittiği Macaristan dönüşünde cuma günü uçakta gazetecilerle yaptığı söyleşide, "Irak'taki bu ayaklanmaların arkasında kimler yatıyor? Biz kimler tarafından yapılabileceği veya yapıldığına yönelik tahminde bulunuyoruz. Tabii bunun İran'a sirayet etme noktasındaki durumlarını da tahmin ediyoruz çünkü dert İslam dünyasını bölmek, parçalamak ve birbirine düşürmek." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (3)
Vatandaş 2 yıl önce
islam ülkelerinin tek sorunu insanları bir çok alanda kısıtlamaya çalışmalarıdır. herkese her alanda özgülükler verseler avrupa gibi uzakdoğu gibi amerika gibi . bir de vergilerimizi halkın refahı için harcasalar kendi keyifleri yerine bakın ozaman nasıl huzurlu ülkeler haline geliyor islam ülkeleri. işiniz gücünüz suçu başkalarına atmak.
nankör kediler 2 yıl önce
işiniz gücünüz yok RTE ağzıyla kuş tutsa neyaparsa yapsın sevmiyorsunuz RTE yi refah mışmış son model arabalar son model telefonlar en iyi marka giyimler cafeler avm ler tıklım tıklım sonra neymiş halkın refahı yokmuş anca çamur at izi kalsın
alattin yazıcı 2 yıl önce
RTE
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?