banner15

Erdoğan'dan İdlib için insani kriz uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib için tüm dünyayı uyardı: Burada 3,5 milyon insan var. ABD Rusya’ya, Rusya ABD’ye topu atıyor. Allah göstermesin, buralara füzeler yağdırılacak olursa çok ciddi bir katliam yaşanır.

Erdoğan'dan İdlib için insani kriz uyarısı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kırgızistan dönüşü uçakta beraberindeki basın mensuplarına başta bir insani krizin yaşanma riskinin bulunduğu İdlib olmak üzere ABD ile yaşanan gerilim, Almanya ve AB ile ilişkiler, yerel seçimlerde ittifak gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu.

* İdlib’de çok kritik bir aşamaya gelindi. Büyük bir insani kriz yaşanma riski var. Türkiye nasıl bir çözüm bekliyor. Tahran Zirvesi'nde Türkiye masaya birinci öncelik olarak hangi konuyu getirecek?

Şu anda Türkiye olarak Rusya ile zaten bir çalışmanın içindeyiz. Aynı şekilde İran ile bir çalışmanın içindeyiz. Bu çalışmalar çerçevesinde, daha önceden belirlediğimiz gibi en azından bayram süresince bir tür ateşkes hayata geçirildi. Bizim orada 12 gözlem noktamız var. Oradaki güvenlik güçlerimiz kararlılıkla çalışmalarını sürdürüyor. Hepsinden öte şu anda bizim Rusya ile olan işbirliğimiz çok önemli. Bunu silahlı kuvvetlerimiz ve savunma bakanımız, istihbaratımız aynı şekilde sürdürüyor. Burada 3,5 milyon insan var. ABD Rusya’ya, Rusya ABD’ye topu atıyor. Ama Allah göstermesin, buralara füzeler yığdırılacak olursa çok ciddi bir katliam yaşanır. Öyle bir durumda oradan kaçanlar nereye gelecek? Büyük oranda yine bize gelecek. Bu yeni bir sıkıntı meydana getirebilir. İdlib dışında, gerek Tel Rifat’a yönelik gerek Münbiç’e yönelik çalışmalar da aynı kararlılıkla devam ediyor. İdlib konusundaki görüşmelerin üçüncü safhası bitti, bugün dördüncü safhası devam ediyor. Görüşmelerden çıkacak isabetli bir kararla bu süreci aşarız. 7 Eylül’de Tahran Zirvesi var. Bu zirvede bu işi çok daha olumlu bir noktaya taşıyacağız. Bu Astana’nın devamıdır. Cenevre ile bir karşı karşıya gelme gibi bir durum değildir, öyle bir şey zaten düşünmüyoruz. İnşallah Tahran Zirvesi’ni olumlu neticelendirmek suretiyle, rejimin oralardaki aşırılıklarını önlemeyi başarırız.

ABD MÜNBİÇ'İ SAVSAKLIYOR

* ABD Savunma Bakanı James Mattis’in Türkiye ile Münbiç konusunda ortak çalışmaların devam ettiği yönünde açıklaması var...

Münbiç’te, başta Dışişleri Bakanımızın (ABD Dışişleri Bakanı) Mike Pompeo ile yaptığı görüşmedeki noktada olmadığımızı söyleyebilirim. Olay savsaklanıyor. İdeal bir noktada değiliz. Görüşmelerin yapıldığında varılan mutabakat, şu anda aynı istikamette maalesef yürümüyor. Önümüzdeki süreçte Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’ın muhatapları ile yapacakları görüşmelerde, temenni ederim ki yeni bir süreç başlar, yeni bir heyecan ortaya çıkar. Gerek Münbiç gerek Tel Rifat, buralarda arzu edilen adımlar atılır inşallah.

Bizim için şu an İdlib’deki durum önem arz ediyor. Çünkü İdlib’de şu anda çok acımasız bir süreç işletiliyor. Orada 3,5 milyon insan var. Allah korusun, bir felaket yaşanırsa, bu insanların birinci derecede kaçabileceği yer yine Türkiye. Bizim belli şeyler çözüldü, artık Türkiye’den geri dönüşler başladı havasında olduğumuz bir dönemde, şimdi bu tür bir risk gündemde. Önümüzde gerek Mevlüt Çavuşoğlu’nun, gerek savunma bakanımızın muhatapları ile görüşmeleri var. Bu görüşmeleri önemsiyoruz. Hepsinden öte Tahran Zirvesi'ni çok önemsiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 10:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35