banner15

Erdoğan'dan Putin'e IŞİD petrolü cevabı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı imalarında bulunan Rus yetkililerine sert çıkarak, örgütün Rusya tarafından desteklenen Esad'a petrol sattığını söyledi

Erdoğan'dan Putin'e IŞİD petrolü cevabı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı'nda muhtarlara yaptığı konuşmada Rus yetkililerinin "IŞİD Türkiye'ye petrol satıyor" iddialarına sert çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD'in en büyük petrol ticareti ortağının Suriye yönetimi olduğunu belirterek, "DAEŞ'i destekleyeni görmek istiyorlarsa destek verdikleri Esed'e baksınlar" dedi.

Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi: Biz sipariş üzerine mücadele vermiyoruz. Daha önce Afganistan’da oynanan senaryonun Irak ve Suriye’de tedavüle sokulduğunu biliyoruz. Suriye’ye güya DAEŞ ile mücadele anlamında askeri güç taşıyan, ama bugüne kadar DEAŞ’a hiçbir zarar vermeyen ılımlı grupları hedef alanların gayesi ortadadır.

"MESELE AÇIKÇA ORTAYA ÇIKSIN"

Bugün burada DEAŞ meselesinin açıkça ortaya çıkmasını istiyorum. Bölgeyi dizayn etmenin peşinde olanların asıl yüzlerini hep birlikte görmüş olacağız. DEAŞ denen örgütle Türkiye’den başka ciddi olarak mücadele eden ülke neredeyse yoktur. Türkiye bu örgütü 2005 yılında eski isimleriyle terör örgütü olarak tanımıştır. 2013’te de yeni ismiyle terör örgütü olarak kabul ettiğimiz bu yapıyla mücadelemizi sürdürdük.  Ülkemizin tutumu nettir.

"ÇOK AYIP, YAZIKLAR OLSUN"

Şimdi diyorlar ki DAEŞ’ten Türkiye petrol alıyorlarmış. Yetkili makamdakiler bunu söylüyor. Çok ayıp yazıklar olsun. Biz en büyük ithalatı Rusya’dan yapıyoruz. İran’dan yapıyoruz. Azerbaycan’dan doğalgaz yapıyoruz. Kuzey Irak’tan aynı şekilde alıyoruz.

Bizim petrol aldığımızı iddia edenler bu iddialarını ispatla mükelleftir, aksi takdirde bu ülkeye kimse iftira atamaz. Ben onları müfteri olmakla sıfatlandırırım. DAEŞ çıkardığı petrolü Esed’e satıyor Esed’e. Para kaynağı da belli. Biz bu noktaya gelmek istemezdik. Nasıl oluyor da bunun yanında yer alıyorsunuz ya? Yer alanlar insan haklarından bahsedebilirler mi? İşte biz bunların karşısına dikildiğimiz için menfaat şebekelerinin bu hoşuna gitmiyor.

"TEKRARLANIRSA YİNE VURURUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus uçaklarının sınır ihlaliyle ilgili olarak ise, "Aynı ihlal bugün yapılsa, Türkiye yine aynı karşılığı vermek durumundadır" dedi.

PUTİN NE DEMİŞTİ?

Putin, Suriye sınırında yaşanan uçak olayının ardından, Türkiye'yi isim vererek IŞİD petrolünü yasadışı yollardan satın almakla suçlamıştı.

Putin, dün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin IŞİD'ten petrol aldığını öne sürerek, "Rusya, teröristlerin kontrolünde bulunan Suriye bölgelerinden Türkiye'ye yönelik kaçak petrol sevkiyatını epey zamandır tespit etmişti" demişti.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 15:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35