banner39

Esad: 2021 yılına kadar görevde kalmak istiyorum

Suriye'de batılı gazetecilere konuşan Esad, 2021 yılına kadar görevde kalmak istediğini açıkladı. Esad'e tepki gösteren Washington ise "Esad'i istemiyoruz" açıklaması yaptı.

Ortadoğu 02.11.2016, 10:50 02.11.2016, 10:50
Esad: 2021 yılına kadar görevde kalmak istiyorum

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya Savunma Bakanı'nın Sergei Şoigu'nun, üst düzey askeri yetkililerle gerçekleştirdiği toplantıda, Suriye'deki muhalif gruplarla müzakere yürütmenin mümkün olmadığı şeklindeki açıklamasını değerlendirdi.

Kirby, Amerikan tarafı olarak, görüşmelerin Rusya'nın belirttiği şekilde süresiz olarak ertelendiğini düşünmediklerini açıkladı.

Esad'in Suriye'de 2021 yılına kadar iktidarda kalmak istediği yönündeki sözlerini de değerlendiren Kirby, "Esad’i Suriye’nin geleceğinde görmek istemediklerini" söyledi.

Amerikan New York Times gazetesinde yer alan habere göre Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam'da Batılı gazetecilerle biraraya gelerek Suriye'deki son durumu değerlendirdi.

"YAŞANANLARDAN PİŞMAN DEĞİLİM"

Eskiye göre ülkedeki durumun daha iyi olduğunu savunan Esad, Suriye'deki savaşın birinci sorumluları olarak Washington ve radikal İslamcı kesimleri gösterdi.

Yaşananlardan pişman olmadığını söyleyen Esad, ülkedeki kontrolü tamamıyla sağlayacakları konusunda da emin olduğunu söyledi.

Devlet yönetiminde herhangi bir değişimin olmasına izin vermeyeceklerini belirten Esad, en az 2021 yılına kadar görevde kalmak istediğini açıkladı.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?