banner39

Esad: ABD yöneticileri korkudan bizimle iletişim kurmuyor

Suriye'deki seçimlerde yeniden seçilen Beşşar Esad, ABD'nin kendileri ile iletişim kurmada bazı odaklar sebebiyle cesur davranamadığını söyledi

Ortadoğu 11.06.2014, 17:02 11.06.2014, 17:02
Esad: ABD yöneticileri korkudan bizimle iletişim kurmuyor

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, "Mevcut ve eski ABD'li yetkililer, bizimle iletişime geçmeye çalışıyor. Ancak onlara baskı uygulayan lobiler sebebiyle cesur davranamıyorlar" iddiasında bulundu.

Esad, Lübnan'da yayımlanan ve Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen El-Ahbar gazetesine açıklamalarda bulundu. Rejime Rusya ve İran'ın desteğinin devam ettiğini dile getiren Esad, iki ülkenin de Suriye'ye yapılmak istenenlerin farkında olduğunu savundu. İran'ın ülkesine olan desteğini, "Müttefik İran, Suriye'ye yönelik savaşın kendisini, direnişçileri ve destek verenleri de hedef aldığını biliyor" şeklinde değerlendiren Esad, "ABD-İran yakınlaşması, Tahran'ın Suriye'ye karşı tutumunu değiştirmeyecek. İran, Suriye'ye yönelik tutumunda bazılarının zannettiğinden çok daha fazla kararlı" ifadelerini kullandı.

"ABD'Lİ YETKİLİLER BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEYE ÇALIŞIYOR" 

Detay vermeden, ABD ve Batı'da, ülkesine yönelik "değişim sinyallerinin baş gösterdiği"ni savunan Esad, "Mevcut ve eski ABD'li yetkililer bizimle iletişime geçmeye çalışıyor. Ancak onlara baskı uygulayan lobiler sebebiyle cesur davranamıyorlar" iddiasında bulundu.

"ABD'liler tüm komplolara katılmalarına rağmen Fransızlardan daha mantıklı" değerlendirmesini yapan Esad, Suudi Arabistan'ın ise ABD'nin dayatmalarına boyun eğdiğini ileri sürerek, "ABD'nin dayatmaları şahsi nefretle karışınca Suudi Arabistan'dan böyle düşmanca bir tutum çıkıyor" ifadesini kullandı.

"Silahlı grupları desteklemeye devam etmekle" suçladığı Katar'ın son zamanlarda İran'la bir yakınlaşma çabasında olduğunu öne süren Esad, Moskova'nın desteğini ise "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'nin maruz kaldığı durumun yalnızca bir halk öfkesi olmadığını idrak ettiği için bizi destekledi ve desteklemeye devam ediyor" şeklinde değerlendirdi.

Mayıs ayında istifa eden eski BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi ile ilgili de konuşan Esad, İbrahimi'nin görev süresi boyunca "şeffaf bir aracı olmadığı"nı ileri sürerek, "Benimle, yönetimi bırakmamı tavsiye etmek için görüşmüştü" hatırlatmasında bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?