banner15

Esad: Allah düşmanlarıyla savaşıyoruz

Suriye Devlet Başkanı Esad, Suriye dışından gelen tekfirci Allah düşmanlarıyla savaştıklarını iddia etti

Esad: Allah düşmanlarıyla savaşıyoruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ülkedeki çatışmanın yönetimle muhalifler arasında değil, vatan hainleri ile halk arasında olduğunu söyledi.

Halka yönelik yaptığı konuşmada Esad, şunları belirtti:

''Suriye, tarihinde görmediği bir saldırıyla karşı karşıya. Tüm ülkeyi saran bir acıyla karşı karşıyayız. Ülke içinde ve dışındaki Suriye'ye düşman olan güçler, bizden intikam almak istiyor. Ülkedeki çatışma yönetimle muhalifler arasında değil, vatan hainleri ile halk arasında. Ülkede El Kaide zihniyetine sahip teröristler var. Çoğu Suriyeli olmayan tekfirci İslamcılarla savaşıyoruz. Bu süreçte yanımızda yer alan Rusya, Çin ve İran'a teşekkür ediyorum. Bazıları Suriye'nin muhaliflere doğrudan askeri müdahalede bulunmayı tercih ettiğini iddia ediyor. Biz başından beri siyasi çözümden yanaydık. Ancak kan dökmekten başka bir şey bilmeyen teröristlere karşı halkımızı korumak için kendimizi savunduk.''

Esad, iki yıldır Suriye dışından gelen tekfirci Allah düşmanlarıyla savaştıklarını iddia etti. Esad, ülkedeki çekişmenin masumların ekmeği üzerinden yapılan makam ve mevki mücadelesi olduğunu savundu. Siyasi çözüm yolunu seçtiklerini savunan Esad, bu konuda herkese elini uzattıklarını fakat destek bulamadıklarını söyledi.

Esad, diyalog yolunu seçmediğini iddia edenlerin yanıldığını, batı kuklalarıyla değil, efendilerle diyalog yaptıklarını söyledi. ''Arap Baharı denilen şey, eninde sonunda patlayacak bir sabun köpüğünden ibaret'' ifadesini kullanan Esad, ''Teröristlerle mücadelede sorumluluklarını yerine getiren tüm vatandaşları selamlıyorum'' dedi.

BARIŞ PLANI

''Biz siyasi çözüm yolunu seçtik, siyasi proje getiren herkese elimizi uzattık. Lakin bu konuda yanımızda ortak bulamadık'' diyen Esad, çözüm için yeni bir hükümet kurulması, bir diyalog konferansı düzenlenmesi ve genel af ilan edilmesini de içeren aşamalı bir plan önerdi.

"İDEOLOJİLERİ VE LİDERLERİ YOK"

''Devrim diyorlar, oysa devrim bir ideolojiye yaslanır ve bir liderliği vardır. Bunların ne fikri ve ne de lideri'' diyen Esad, ''Devrimi halk yapar, ülke dışından gelenler değil'' şeklinde konuştu.

Muhaliflerin dışarıdan ithal edilen ''tekfirci'' fikirlere sahip olduğunu ve yerli olmadıklarını iddia eden Esad, ''Suriye hür ve müstakil kalacaktır, vesayet kabul etmeyecektir'' dedi.

Ülkesinin ''gerçek bir savaş''la karşı karşıya olduğunu söyleyen Esad, ''Bu savaş geleneksel savaşlardan daha vahşi, kelimenin tam anlamıyla vahşi ve çetin bir savaş'' ifadesini kullandı ve bu savaşın dış güçlere karşı verildiğini belirtti.

''Kimi bölgesel güçler, Suriye'nin içinde bulunduğu krizden çıkışının kendi siyasi ikballeri ve istikballerine mal olacağını iyi biliyorlar'' diyen Esad, çözümün siyasi, toplumsal ve terörle mücadele eksenlerine istinat edeceğini vurgulayarak konuşmasına son verdi.

KONUŞMA SONUNDA ARBEDE YAŞANDI

Esad, uzun zaman aradan sonra ilk defa halka seslenirken, konuşmanın sonunda elini sıkmak isteyen taraftarlarının arasında kaldı. Bir köşeye sıkışan Esad bir yandan sevenlerine el sallarken, bir yandan da korumaları tarafından salondan çıkarıldı.

Esad, geçtiğimiz Kasım ayından bu yana ilk defa halka sesleniş konuşması yaptı. Esad'ın Şam'ın merkezinde yer alan opera evindeki konuşması, devlet televizyonu tarafından canlı yayınlandı. Esad'ın konuşmasını bitirmesinden sonra salondaki sevenleri elini sıkmak için sahneye akın etti. Kalabalığın bir andan toplanmasında dolayı kısa süreli itiş kakış yaşandı. Bir köşeye sıkışan Esad bir yandan sevenlerine el sallarken, bir yandan da korumaları tarafından salondan çıkarıldı.

Esad, salona gelişinde olduğu gibi alkışlar ve sloganlarla uğurlandı

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2013, 15:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
mucit48
mucit48 - 6 yıl Önce

Babadan kalma katil, hırsız ,katil soykırımcı ortakları ile cinayet işliyor hiç utanmıyor ...www.depremerkenuyari.com

TEBRİZİ
TEBRİZİ - 6 yıl Önce

Adam doğru söylüyor.Çünkü NUSEYRİ İNANCINA göre ESED (kafiri) NUSEYRİLERİN rabbıdır, tanrısıdır...Yani Müslüman Suriye Halkı RAB olan BENLE savaşıyor demek istiyor (kafir)..Firavunda Hz Musa'nı daveti etkili olmaya başlayınca çıkıp kavmine " SİZİN EN BÜYÜK RABBİNİZ BENİM" DEMEMİŞMİYDİ..

Hülya Keskin
Hülya Keskin - 6 yıl Önce

Adam doğru ifadeler kullanmış, gerçekten de devrimi halk yapar, silahlı gruplar değil. Gerçekten halkın çoğunluğu baasçı rejime karşıysa seçimlere gitmek niçin reddediliyor. demokrasi demokrasi diye yırtınanlar demokrasinin en temel ilkesi seçime evet demeleri gerekmez mi? seçime yanaşmayanlar demek ki halkatn korkuyor!

banner39

banner36

banner37

banner35